RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Abbas dhe kreu i Hamasit bien dakord për krijimin e komitetit të përbashkët

abbas-dhe-kreu-i-hamasit-bien-dakord-per-krijimin-e-komitetit-te-perbashket

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas dhe shefi i zyrës politike të Hamasit, Ismail Haniyeh ranë dakord të enjten që të përshpejtojnë krijimin e komitetit për të diskutuar perspektivat për paqen brenda-palestineze, raporton Anadolu.

Sipas një deklarate të Hamasit, Haniyeh zhvillo bisedë telefonike me Abbasin si pjesë e ndjekjes së rezultateve të një takimi të grupeve palestineze në nivel të sekretarëve të përgjithshëm në Al-Alamein të Egjiptit më 30 korrik.

Gjatë takimit u ra dakord që të përshpejtohet krijimi i një komiteti përcjellës ndërgrupor i cili do të diskutojë të gjitha çështjet relevante.

Më 27 korrik, presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi një takim me dyer të mbyllura me Abbas dhe Haniyeh.

Erdoğan tha se Türkiye mirëpret palestinezët që zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre.

Ankaraja mbështet fuqimisht zgjidhjen me dy shtete për konfliktin Izrael-Palestinë, përfshirë krijimin e një shteti palestinez me Kudsin Lindor si kryeqytet.

Related posts

Lufta në Gaza/ Anija me rreth 200 ton ushqime niset nga Qipro

admin

“Putin nuk do të ndalet në Ukrainë”- Paralajmëron Biden: E gjithë Evropa është e kërcënuar!

admin

Osmani nga Turqia: Përkundër gjenocidit të kryer nga Serbia, Kosova ka zgjedhur dialogun

admin6