RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Afrika e Jugut paralajmëron arrestimin e qytetarëve të saj që janë futur në radhët e ushtrisë izraelite

afrika-e-jugut-paralajmeron-arrestimin-e-qytetareve-te-saj-qe-jane-futur-ne-radhet-e-ushtrise-izraelite

Ministrja e Jashtme e Afrikës së Jugut, Naledi Pandor, ka paralajmëruar se qytetarët e vendit të saj, të cilët u rekrutuan në ushtrinë izraelite dhe më pas u përfshinë në luftën e Gazës, rrezikojnë të arrestohen pas kthimit në atdheun e tyre.

Media izraelite “Haaretz” raporton se ministri është shprehur: Ne jemi gati. Do t’ju arrestojmë kur të ktheheni.

Gazeta shton se Izraeli ka frikë se ushtarët e tjerë izraelitë me shtetësi të dyfishtë janë në rrezik të ngjashëm, veçanërisht me vendet që kundërshtojnë fuqishëm operacionin e zhvilluar në Gaza.

Related posts

Edi Rama në Prishtinë takon Osmanin, por jo edhe Kurtin

RTI

Një ekspert i OKB-së për të drejtat e njeriut do të vizitojë së shpejti Guantanamon

admin

Irani për protestat në Izrael: Zjarr në shtëpinë e pushtuesve që përhapin zjarr

admin