RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministrat e Jashtëm të Gjirit do të takohen të premten në Xhide për të diskutuar mbi Sirinë

ministrat-e-jashtem-te-gjirit-do-te-takohen-te-premten-ne-xhide-per-te-diskutuar-mbi-sirine

Ministria e Punëve të Jashtme të Katarit njoftoi se anëtarët e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) dhe përfaqësuesit e disa vende arabe do të takohen të premten në Xhide të Arabisë Saudite për të diskutuar mbi çështjen e Sirisë, transmeton Anadolu.

Duke folur për agjencinë e lajmeve të Katarit, zëdhënësi i ministrisë, Majid al-Ansari, njoftoi se kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdurrahman Al-Thani do të shkojnë në Xhide të premten për të marrë pjesë në takimin konsultativ për Sirinë të ministrave të jashtëm të shteteve anëtare të GCC, si Iraku, Jordania dhe Egjipti.

Duke deklaruar se qëndrimi i Katarit për këtë çështje është i qëndrueshëm dhe nuk ka ndryshuar, Ansari tha se vendi i tij është në gjendje të përmbushë dëshirën e popullit sirian për një zgjidhje politike dhe konsensusin arab për këto lëvizje.

Liga Arabe pezulloi anëtarësimin e regjimit të Assadit në Union më 12 nëntor 2011 për shkak të luftës civile në Siri.

Related posts

Mbi 100 pasgoditje të fuqishme

admin

Sveçla publikon video ku sipas tij, shihen serbët duke shpërndarë armë në veri

admin

Turqi, rezultatet zyrtare të zgjedhjeve presidenciale publikohen në Gazetën Zyrtare

admin