RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë kërkon 1.6 miliardë dollarë financim

agjencia-e-okb-se-per-refugjatet-palestineze-kerkon-1.6-miliarde-dollare-financim

UNRWA thotë se përballja me tensionet e jashtëzakonshme, kërkon fonde urgjente për të funksionuar në vitin 2023 mes ‘sfidave të ndërlikuara’.

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë ka bërë thirrje për 1.6 miliardë dollarë financime për punën e saj në vitin 2023, pasi kreu i saj paralajmëroi se po përpiqej të përmbushte mandatin e saj për shkak të shpenzimeve spirale dhe tkurrjes së burimeve.

UNRWA, e cila ofron shërbime për gati gjashtë milionë palestinezë të regjistruar në territoret e pushtuara palestineze dhe vendet fqinje, paralajmëroi se “sfidat e ndërlikuara” e kishin vënë atë nën “tension të madh”.

“Sfidat e ndërlikuara gjatë vitit të kaluar, duke përfshirë financimin e pamjaftueshëm, krizat konkurruese globale, inflacionin, ndërprerjen në zinxhirin e furnizimit, dinamikën gjeopolitike dhe nivelet e larta të varfërisë dhe papunësisë në mesin e refugjatëve palestinezë, kanë vënë presion të madh në UNRWA”, tha agjencia në një deklaratë.

Agjencia, e cila ka rreth 30,000 personel – shumica prej tyre refugjatë palestinezë – drejton më shumë se 700 shkolla që ofrojnë arsim për gjysmë milioni fëmijë dhe ofron shërbime shëndetësore, sanitare dhe sociale, duke përfshirë ushqimin dhe ndihmën në para.

Refugjatët kryesisht jetojnë në kampe që janë shndërruar në zona banimi të ndërtuara, por shpesh të pashërbyera, në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli dhe Jerusalemin Lindor, Rripin e Gazës, si dhe në Jordani, Siri dhe Liban.

Vetëm në Rripin e Gazës të rrethuar, i cili ka qenë i bllokuar për më shumë se 15 vjet, agjencia dikur ndihmoi më shumë se gjysmën e popullsisë rreth dy milionshe të enklavës.

Nga 1.6 miliardë dollarë të kërkuara, UNRWA tha se 848 milion dollarë nevojiteshin për shërbime të tilla thelbësore.

Ata thanë se 781.6 milion dollarë të tjerë nevojiteshin për operacione emergjente. /mesazhi

Related posts

Lajçak pas takimit me Kurtin: Nesër presim marrëveshje

admin

Evakuime në Zelandën e Re si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm

admin

Kurti deklarohet për takimin e radhës me Vuçiq: Shumë optimist se marrëveshja mund të ndodhë këtë vit

admin