RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli shkatërron fshatin palestinez për herë të 207-të

izraeli-shkaterron-fshatin-palestinez-per-here-te-207-te

Autoritetet izraelite shkatërruan, të hënën  të gjitha tendat dhe strukturat në fshatin beduin palestinez Al-Araqeeb në shkretëtirën Negev për të 207-ën herë radhazi, duke zhvendosur banorët e tij beduinë, njoftoi Qendra Palestineze e Informacionit.

Sipas burimeve lokale, forcat e policisë izraelite dhe punonjësit e Autoritetit të Zhvillimit të Beduinëve – i cili është përgjegjës për prishje të tilla – sulmuan fshatin dhe bënë kërdi në gjithçka.

Rrjedhimisht, dhjetëra qytetarë beduinë, përfshirë edhe fëmijë, janë bërë sërish të pastrehë dhe do të vuajnë për pak kohë nga kushtet e vështira të motit të shkretëtirës, para se të mund të kenë sërish shtëpi të reja me turne. /mesazhi

Related posts

Situatë e qetë në vendkalimet kufitare të Kosovës, në Merdarë pritje deri në gjysmë ore

admin

“Orban nuk flet në emër të Europës”- Vizita në Moskë dhe Pekin, analiza e DW: Inskenon veten si ndërmjetësues

admin

Ish-paramilitari serb dëshmon në gjyqin për masakrat e luftës në Kosovë

admin