RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Aktivistja hebrejo-amerikane, Benjamin: Gjaku i Gazës është në duart e administratës amerikane

aktivistja-hebrejo-amerikane,-benjamin:-gjaku-i-gazes-eshte-ne-duart-e-administrates-amerikane

Aktivistja hebrejo-amerikane dhe themeluese e organizatës joqeveritare kundër luftës “CodePink”, Medea Benjamin tha se shkatërrimi që po kryen Izraeli në Gaza është “gjenocid”.

“Unë i bëj thirrje administratës Biden, turp për ju për atë që keni bërë (në Gaza). Kjo administratë dhe anëtarët e Kongresit kanë gjak në duart e tyre (të Gazës)”, thotë ajo.

Ndërsa reagimet brenda SHBA-së për sulmet e Izraelit në Gaza vazhdojnë, Benjamin, e cila firmosi një numër të madh mbështetësish palestinezë që protestonin në Washington DC, në një prononcim për Anadolu foli për ndjenjat dhe mendimet e saj.

Duke shpjeguar se SHBA-ja ka qenë e përfshirë në shumë luftëra në Irak, Afganistan dhe gjetkë që nga Lufta e Vietnamit, Benjamin tha: “SHBA-ja është një vend i fuqishëm dhe nuk është mbajtur kurrë përgjegjës për atë që bëri në Irak, Afganistan dhe burgun e Abu Ghraib. Si një qytetare amerikane, unë dua që qeveria ime të mbajë përgjegjësi për këto veprime”.

“Ajo që ndodhi në Gaza është gjenocid”

Benjamin i përshkroi si “të tmerrshme”, krizën humanitare në Gaza dhe sulmet e Izraelit. “Ajo që ndodhi në Gaza është gjenocid, spastrim etnik, masakër, madje edhe holokaust. Ajo që ndodhi atje është e tmerrshme. Më shumë se 30 mijë njerëz të pafajshëm, kryesisht gra dhe fëmijë u vranë”, tha aktivistja hebrejo-amerikane.

Duke kujtuar se Kongresi Amerikan ende po përpiqet t’i dërgojë ndihma të reja Izraelit, Benjamin theksoi se mediat amerikane nuk publikojnë sinqerisht atë që po ndodh në Gaza.

“Unë jam çifute dhe mendoj se kam të drejtë të flas për këtë çështje. Kjo situatë nuk i ndihmon popullit hebre, nuk i ndihmon Izraelit, nuk i ndihmon marrëdhëniet e SHBA-së me botën muslimane dhe kjo nuk e ndihmon stabilitetin botëror në përgjithësi”, thotë Benjamin.

“Turp për administratën e Bidenit”

Duke iu drejtuar administratës amerikane, e cila vazhdon mbështetjen e pakushtëzuar për Izraelin, Benjamin deklaroi se është koha për t’u thënë “stop” armëve dhe ndihmës që i dërgohet këtij vendi.

“Unë i them administratës së Bidenit, turp për ju për atë që keni bërë deri më tani (në Gaza). Unë i lyej duart (të kuqe të gjakut) kështu çdo ditë sepse kjo administratë dhe anëtarët e Kongresit kanë duart e tyre me gjak (të Gazës). Natyrisht, ne bëjmë thirrje për armëpushim dhe themi të mos dërgoni më ndihma në Izrael. Deri më tani janë bërë kaq shumë dëme. Unë nuk mendoj se bota duhet të falë SHBA-në për atë që bën (në Gaza). Në mënyrë të ngjashme, populli amerikan, i cili është mendjehapur për këtë çështje, nuk duhet ta falë administratën e Bidenit”, tha ajo.

Ajo më tej tha se njerëzit në Gaza po vdesin nga uria dhe duke vënë në dukje se kjo është një situatë zemërthyese.

“Kongresi nuk dëshiron të ndihmojë popullin e Gazës dhe po lejon që të ketë uri. Administrata e Bidenit thotë ‘Ne kujdesemi për njerëzit në Gaza dhe po i themi Izraelit të lutem mos vrit kaq shumë njerëz’. Por, ajo që ata po bëjnë është pikërisht e kundërta. Tani ata përpiqen të dërgojnë 14 miliardë dollarë të tjerë në Izrael për të blerë bomba për të vrarë më shumë njerëz”, u shpreh Benjamin.

“Futeni këtë njeri (Netanyahu) në burg dhe dërgojeni në Hagë”

Aktivistja Benjamin në fund të fjalimit të saj iu drejtua kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu. “Çfarë mund t’i thuash qeverisë Netanyahu përveç ‘dorëheqjes’? Futeni këtë njeri (Netanyahun) në burg dhe dërgojeni në Hagë (Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë). Ata janë të gjithë kriminelë lufte, por edhe ne kemi kriminelët tanë të luftës në SHBA”, theksoi ajo.

Benjamin i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare që urgjentisht të bashkohet në hapjen e kufijve dhe porteve për të ofruar ndihma humanitare në Rafah dhe pjesë të tjera të Rripit të Gazës.

Related posts

Vazhdojnë sulmet kundrejt Kuranit në Suedi

admin

Ministria e Bujqësisë këtë vit pritet të ndajë 24 milionë euro për grante

admin

KRU Prishtina paralajmëron shkyçje masive nga nesër

admin