RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Alarm për sulmet e qenve në Britani: 5 fëmijë të vrarë që nga viti 2020

alarm-per-sulmet-e-qenve-ne-britani:-5-femije-te-vrare-qe-nga-viti-2020

Të paktën pesë fëmijë janë vrarë nga qentë vitin e kaluar në Britani me një rritje prej 26% të sulmeve të rrezikshme të qenve që nga fillimi i pandemisë në 2020.

Katër vjeçarja Alice Stones është fëmija i fundit që u godit për vdekje nga një qen në një sulm që tronditi kombin të martën.

Qeni, raca e të cilit nuk është identifikuar, u qëllua për vdekje nga policia ndërsa familjeve që ishin në radhë në një bankë ushqimore aty pranë iu tha të futeshin brenda kishës mes frikës për sigurinë e tyre. Policia e Lancashire konfirmoi se ishte kafshë shtëpiake e një familjeje.

Një fqinj zbuloi se ata dëgjuan nënën e Alice duke bërtitur pas incidentit tragjik përpara se policia të arrinte në vendngjarje.

Gjyshi i Alice, i cili jeton aty pranë, e përshkroi tragjedinë si “të tmerrshme” dhe tha se familja po përpiqet të pajtohet me të.

Vdekja tragjike e vajzës vjen pas vdekjes së Daniel John Twigg, tre, Lawson Bond, dy, Bella-Rae Birch, 17 muajshe, Kyra Leanne King, tre muajshe dhe Jack Lis, 10 vjeç, të cilët vdiqën të gjithë në sulmet e tmerrshme të qenve vitet e fundit.

Ky është një kontrast i fortë me tre vdekjet e fëmijëve të regjistruara gjatë një periudhe gjashtëvjeçare midis 2013 dhe 2019, sipas shifrave nga Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS). /ora

Related posts

Putini kërcënon liderët e Wagnerit që u rebeluan

rezart morina

SHBA-ja paralajmëron Evropën për drogën sintetike fentanil

rezart morina

Avokati i Aurona Pelajt: Ende s’janë kryer hetimet, ajo mund të ketë ikur në Gjermani

admin