RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Alarmon presidenca për lëvizjet e Serbisë: Po e shkel sovranitetin e Kosovës, po vepron si Rusia në Ukrainë

alarmon-presidenca-per-levizjet-e-serbise:-po-e-shkel-sovranitetin-e-kosoves,-po-vepron-si-rusia-ne-ukraine

Presidenca e Kosovës ka alarmuar për emërimin e zyrtarëve serbë në organet ilegale komunale në Klinë, Fushë Kosovë, Podujevë dhe Leposaivq.
Në një postim në Tëitter, kryekëshilltari i Vjosa Osmanit, Blerim Vela, ka thënë se kjo është shkelje flagrante e Marrëveshjes së Brukselit ku sovraniteti i Kosovës po shkelet, shkruan lajmi.net.

“Lëvizja e fundit e Serbisë: Emërimi i zyrtarëve në organet ilegale komunale në Klinë, Fushë Kosovë, Podujevë dhe Leposaviq. Kjo është shkelje flagrante dhe mospërfillje e marrëveshjes së Brukselit dhe sovranitetit ֝të Kosovës, si dhe është shembull i agresionit institucional të aplikuar vetëm nga Rusia në Ukrainë”, tha ai.

Related posts

UNICEF: Rreth 1 milion fëmijë janë në rrezik nga kequshqyerja në Nigeri, Mali dhe Sahel

rezart morina

Sulmet me dron, mbyllen përkohësisht dy aeroporte në një rajon rus

admin

Osmani u prit të takim nga Duka i Madh i Lukseburgut, e fton për vizitë në Kosovë

admin