RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Altun: Pikturat nga fëmijët e Gazës zbulojnë “politikën e gënjeshtrave” të Izraelit

altun:-pikturat-nga-femijet-e-gazes-zbulojne-“politiken-e-genjeshtrave”-te-izraelit

Drejtori i Komunikimeve i Presidencës turke, Fahrettin Altun, vizitoi të premten një ekspozitë të piktorëve fëmijë të Gazës në Forumin e Diplomacisë në Antalya (ADF), duke thënë se ajo synon të zbulojë “politikën e gënjeshtrave” të Izraelit, raporton Anadolu.

Altun vizitoi ekspozitën “Ëndrrat antiplumb: Ekspozita e artistëve fëmijë të Gazës”, organizuar nga Drejtoria e Komunikimeve.

Ai u tha gazetarëve se ADF-ja u lançua si një nga markat më të rëndësishme të diplomacisë publike ndërkombëtare të Turqisë dhe ka pritur shumë liderë deri më tani.

“Ky është një forum shumë kritik dhe i rëndësishëm ku do të diskutohen çështje të rëndësishme globale dhe rajonale nën koordinimin e Ministrisë së Jashtme”, theksoi ai.

“Në këtë forum, ne kemi dashur t’ua shpjegojmë çështjen e Gazës, e cila është me të vërtetë një nga plagët e gjakosura të botës këto ditë, mysafirëve ndërkombëtarë që vijnë këtu, me një logjikë ekspozite inovative,” tha ai.

Altun vuri në dukje se ekspozita në thelb tregon se si “mizorinë e madhe” të kryer nga Izraeli gjatë operacionit “Plumbi i Hedhur” në 2009.

Duke thënë se ekspozita përfshin piktura të bëra nga fëmijë nga Gaza, Altun tha: “Secila nga këto piktura është një vepër e vërtetë arti”.

“Këto piktura tregojnë se si shtypja nga ana e Izraelit është një shtypje historike”, nënvizoi ai.

Zyrtari turk më tej theksoi se “Që nga ajo ditë, Izraeli vazhdon të shtojë mizoritë e tij në Gaza dhe Palestinë”.

“Kur shikoni ekspozitën, e cila është ende e hapur edhe sot, si këtu, ashtu edhe në Taksim (Istanbul), mund të shihni qartë se, për fat të keq, Izraeli përdori bomba fosfori atë ditë, bombardoi civilët në atë ditë, vrau fëmijë dhe gra në atë ditë. ditë, dhe masakruan civilët dhe punonjësit e shëndetësisë në atë ditë. Vazhdon t’i masakrojë ata edhe sot”, tha ai.

– Nevoja për bashkëpunim global

Altun tha se edhe fëmijët ishin dëshmitarë të masakrave, duke shtuar: “Në mënyrë të pastër dhe shumë të qartë, fëmijët e kanë thënë këtë në mënyrën e tyre”.

“Ne vërtet u përpoqëm ta tregonim këtë në ekspozitën tonë me metoda të ekspozimit digjital, metoda inovative dhe metoda të artit digjital”, theksoi zyrtari, duke shtuar: “Këtu, realisht donim ta ekspozonim mizorinë në Gaza në arenën globale me gjithë lakuriqësinë e saj nëpërmjet syve të fëmijëve”.

“Në këtë mënyrë, në të vërtetë duam të shpjegojmë persekutimin nga njëra anë, dhe nga ana tjetër, duam t’i tregojmë të gjithë botës luftën e drejtë të Turqisë kundër këtij persekutimi në mënyrë të qartë, në mënyrë që këto persekutime të mos ndodhin”, nënvizoi ai.

“Për të parandaluar këto persekutime, e gjithë bota duhet të bashkëpunojë dhe të luftojë për të vërtetën dhe drejtësinë”, kërkoi Altun. “Sepse kjo ekspozitë është gjithashtu një ekspozitë që synon të zbulojë politikën e gënjeshtrës së Izraelit”, u shpreh shefi i Komunikimeve i Presidencës turke.

Related posts

OKB: Uria dhe zhvendosja po “dalin jashtë kontrollit” në Sudan mes dhunës së vazhdueshme

admin

7.5 milionë të huaj vizituan Shqipërinë vitin e kaluar, gati gjysma nga Kosova

admin

Izrael, humb jetën fëmija palestinez i plagosur nga ushtarët izraelitë

admin