RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ambasadori francez në Niger kthehet në Paris

ambasadori-francez-ne-niger-kthehet-ne-paris

Ambasadori francez në Niger, Sylvain Itte, është kthyer në Paris pasi iu kërkua të largohej nga udhëheqësit ushtarakë të Nigerit pas përmbysjes së presidentit të zgjedhur në mënyrë demokratike, Mohamed Bazoum.

Ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna falënderoi Itte për shërbimin e tij në kushte të vështira.

Pavarësisht kërkesave të mëparshme për largimin e tij, Parisi kishte refuzuar të pajtohej ose të njihte qeverinë e re ushtarake, duke këmbëngulur se vetëm qeveria e rrëzuar e Bazoum mund të urdhëronte largimin e të dërguarit.

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi largimin e Itte në një intervistë televizive, duke deklaruar gjithashtu se trupat franceze do të tërhiqen nga Nigeri në muajt e ardhshëm, duke shënuar fundin e bashkëpunimit ushtarak midis dy kombeve.

Franca kishte rreth 1,500 ushtarë në Niger, si pjesë e përpjekjeve kundër grupeve të lidhura me Al-Kaedën dhe ISIL.

Grushti i shtetit në Niger ishte i treti në rajon në vitet e fundit, pas veprimeve të ngjashme në Mali dhe Burkina Faso, duke çuar në tërheqje të trupave franceze edhe në ato raste. /mesazhi

Related posts

Tre kryetarët e komunave veriore sot betohen në ndërtesa publike

rezart morina

Delegacioni i Bashkësisë Islame të Kosovës vizitoi diasporën

rezart morina

Stoltenberg: Kurti e Vuçiqi t’i zgjidhin çështjet përmes dialogut politik

admin