RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ambasadori izraelit: Pengohet djegia e Torës para Ambasadës izraelite në Stockholm

ambasadori-izraelit:-pengohet-djegia-e-tores-para-ambasades-izraelite-ne-stockholm

Një javë pas djegies së Kuranit në Stockholm, i dërguari i Izraelit në Suedi tha se Tel Avivi dhe komuniteti lokal hebraik kishin parandaluar djegien e Torës, në koordinim me zyrtarët suedezë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ziv Nevo Kulman shkroi në Twitter se djegia e Torës ishte planifikuar të bëhej përpara ambasadës izraelite në Stockholm, por u parandalua me ndihmën e autoriteteve suedeze.

Kjo erdhi pasi Rasmus Paludan, politikani danez i ekstremit të djathtë, dogji një kopje të Kuranit të shtunën e kaluar para ambasadës turke të vendit nordik nën mbrojtjen e policisë dhe me lejen e autoriteteve.

Ziv Nevo Kulman

Related posts

Ambasadorët e Bashkimit Evropian miratojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

admin

Një i vdekur dhe 763 raste të reja me coronavirus

admin

Rama në konferencë me shefin e NATO-s: Kosova të përfshihet në partneritetin për paqe

admin