RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Amir-Abdollahian: “Izraeli ka jetuar me frymëmarrje artificiale që nga 7 tetori”

amir-abdollahian:-“izraeli-ka-jetuar-me-frymemarrje-artificiale-qe-nga-7-tetori”

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian tha se Izraeli u shemb më 7 tetor pas Operacionit Stuhia Al-Aksa dhe ishte gjallë falë “mbështetjes jetike nga Shtetet e Bashkuara”.

“Bota është dëshmitare e një lufte amerikane në shkallë të plotë në Gaza”, tha Amir-Abdollahian në një postim në llogarinë e tij në rrjetin X.

“Regjimi izraelit u shemb më 7 tetor dhe tani po jeton me frymëmarrje artificiale amerikane”, shkroi ai.

Duke iu referuar një bisede telefonike të fundit me ministrin e Jashtëm egjiptian Sameh Shoukry, kryediplomati i Iranit shtoi se ai i tha homologut të tij egjiptian se “sot është dita jonë e testimit”.

Kajro pritet të hapë pikën kufitare Rafah midis Rripit jugor të Gazës dhe Egjiptit në një përpjekje për të ofruar ndihmë humanitare, përfshirë ujë dhe ilaçe, për të prekurit nga lufta, tha ai.

Numri i të vdekurve nga sulmet izraelite kundër Rripit të Gazës është 11,180, duke përfshirë 4,609 fëmijë dhe 3,100 gra. Deri më tani, më shumë se 28,000 persona të tjerë janë lënduar.

Regjimi i Tel Avivit ka bllokuar gjithashtu aksesin në ujë, ushqim dhe energji elektrike në Gaza, duke e zhytur Gazën në një krizë humanitare.

Related posts

Kosova dhe BE-ja nënshkruajnë marrëveshjen IPA-2022 në vlerë mbi 62 milionë euro

admin

Sveçla për Banjskën: Numri i sulmuesve, mbi 80

rezart morina

Rusia mohon se avionët janë përplasur me dronin amerikan që u rrëzua në Detin e Zi

admin