RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite ‘dënon fuqishëm’ djegien e Kur’anit në Suedi

arabia-saudite-‘denon-fuqishem’-djegien-e-kur’anit-ne-suedi

Ministria e Punëve të Jashtme Saudite shprehu denoncimin e fortë të Mbretërisë të mërkurën për djegien e një kopje të Kuranit nga një ekstremist në Xhaminë Qendrore të Stokholmit në Suedi gjatë festës së Kurban Bajramit.

“Këto akte të urrejtura dhe të përsëritura nuk mund të pranohen me asnjë justifikim, dhe ato nxisin qartë urrejtje, përjashtim dhe racizëm dhe kundërshtojnë drejtpërdrejt përpjekjet ndërkombëtare që synojnë të përhapin vlerat e tolerancës, moderimin dhe refuzimin e ekstremizmit, dhe minojnë respektin e nevojshëm reciprok. për marrëdhëniet midis popujve dhe shteteve”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

Salwan Momika, 37 vjeç, i cili iku nga Iraku në Suedi disa vite më parë, tha se donte të nënvizonte rëndësinë e lirisë së fjalës. “Kjo është demokracia. Është në rrezik nëse na thonë se nuk mund ta bëjmë këtë”, tha ai.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se protesta e Momikës ishte “e ligjshme, por jo e përshtatshme” dhe i takonte policisë ta lejonte apo jo.

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan e dënoi gjithashtu protestën e Momikës si të neveritshme.

“Është e papranueshme të lejohen këto veprime anti-islamike nën pretekstin e lirisë së shprehjes,” tha ai.

Lidhja Botërore Muslimane gjithashtu e dënoi aktin, duke thënë, në realitet, “krimi i urryer, i kryer nën mbrojtjen e policisë” shpërdoron, ndër shumë gjëra, konceptin e vërtetë të lirisë. /mesazhi

Related posts

Mehaj fton të rejat të bëhen pjesë e FSK-së

admin

SHBA: Sistemi mbrojtës ‘Patriot’ ende funksional pas goditjes nga sulmi rus

admin

Operacione të shumëfishta të Rojes Bregdetare italiane; mbi 1 mijë emigrantë të rrezikuar – VIDEO

admin