RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite dhe Irani thirrje OBI-t për takim urgjent lidhur me situatën në Gaza

arabia-saudite-dhe-irani-thirrje-obi-t-per-takim-urgjent-lidhur-me-situaten-ne-gaza

Arabia Saudite dhe Irani bënë thirrje për takim urgjent të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI) për të diskutuar për situatën në Rripin e Gazës, i cili është nën bllokadën izraelite, transmeton Anadolu.

Ftesa e administratës saudite është publikuar në lajmet e kanalit Al-Ihbariyye, televizioni zyrtar i Arabisë Saudite.

Sipas Al-Ihbariyye, ftesë i ishte dërguar OBI-t për “takim të jashtëzakonshëm në nivelin e ministrave të Jashtëm” për të diskutuar mbi tensionet që lindën nga konflikti palestinezo-izraelit në Gaza.

Related posts

Rusia kërkon mbledhje të OKB-së për centralin ukrainas

admin

Para zgjedhjeve, jo shumë mbështetje për BE mes gjermanëve!

admin

Polonia pret “falje të drejtpërdrejt” nga i dërguari izraelit për vrasjen e punonjësit polak nga sulmet izraelite

RTI