RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Numri i personave të zhvendosur në Gaza në 24 orët e fundit ka arritur në 180 mijë

okb:-numri-i-personave-te-zhvendosur-ne-gaza-ne-24-oret-e-fundit-ka-arritur-ne-180-mije

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmë për Refugjatët Palestinë (UNRWA) njoftoi se numri i personave të zhvendosur në Rripin e Gazës në 24 orët e fundit ka arritur në 180 mijë, transmeton Anadolu.

Sipas raportit të publikuar në faqen e UNRWA-së, numri i banorëve të Gazës të zhvendosur pas konfliktit palestinezo-izraelit që filloi më 7 tetor pritet të rritet më tej.

Përafërsisht 137.500 nga 180 mijë personat e zhvendosur në Rripin e Gazës janë strehuar në 83 shkolla të UNRWA-së në rajone të ndryshme të Gazës.

Nga ana tjetër, për të zhvendosurit u shpërnda bukë nën koordinimin e Programit Botëror të Ushqimit (WFP).

Related posts

Izraeli ka arrestuar 135 mijë palestinezë që nga Intifada e Dytë

admin

Erdoğan: ‘Shekulli i Turqisë’ do të forcohet me një kushtetutë të re

admin

Borrell: Marrëdhëniet e panormalizuara Kosovë – Serbi “pengesë” për integrimet evropiane

admin