RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite ndërpret marrëveshjen me Izraelin për shkak të luftës, angazhohet me Iranin

arabia-saudite-nderpret-marreveshjen-me-izraelin-per-shkak-te-luftes,-angazhohet-me-iranin

Mes konfliktit të përshkallëzuar midis Izraelit dhe Grupit të Rezistencës Palestineze Hamasit, Arabia Saudite ka pezulluar planet e saj për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin, sipas dy burimeve të njohura me qëndrimin e Riadit.

Ky ndryshim në prioritetet e politikës së jashtme është për shkak të luftës dhe e ka shtyrë Arabinë Saudite të angazhohet me Iranin.

Princi i kurorës saudite Mohammed bin Salman zhvilloi një telefonatë me presidentin iranian Ebrahim Raisi në një përpjekje për të parandaluar dhunën e mëtejshme në rajon.

Vonesa në bisedimet e mbështetura nga SHBA për normalizimin me Izraelin shihet si një hap i rëndësishëm për Arabinë Saudite për të siguruar një pakt të mbrojtjes së SHBA-së.

Më parë, Arabia Saudite kishte lëvizur drejt një marrëveshjeje me Izraelin, por konflikti i fundit ka çuar në një rivlerësim të prioriteteve.

Çështja e lëshimeve izraelite për palestinezët konsiderohet tani një aspekt më i rëndësishëm i negociatave, por Riadi nuk e ka braktisur plotësisht idenë e normalizimit.

Ky ndryshim në politikën saudite mund të ndikohet nga shqetësimet për zemërimin e arabëve në rajon për shkak të konfliktit të vazhdueshëm dhe mijëra viktimave mes palestinezëve në sulmet ajrore izraelite. /mesazhi

Related posts

Në Austri, tani mund të gjobiten ata që mbajnë maska

admin

Ndryshimet klimatike shpeshtuan thatësinë në Evropë

admin

Zelensky: Kemi arritur marrëveshje kyçe për trajnimin e pilotëve në Francë

rezart morina