RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zyrtarët izraelitë u japin më shumë kohë banorëve të Gazës për të ikur

zyrtaret-izraelite-u-japin-me-shume-kohe-banoreve-te-gazes-per-te-ikur

Zyrtarët e qeverisë izraelite kanë treguar se do t’u japin më shumë kohë civilëve palestinezë në pjesën veriore të Gazës për t’u evakuuar në pritje të një ofensive tokësore në shkallë të plotë.

Ndërsa nuk përmendet një afat specifik, zëdhënësi ushtarak vuri në dukje se zgjatja është e nevojshme për shkak të një numri të konsiderueshëm njerëzish që duhet të largohen nga zona.

Qeveria izraelite po inkurajon popullsinë në Gazën veriore dhe qytetin e Gazës që të shpërngulen në rajonet jugore për sigurinë e tyre.

Theksohet se Izraeli nuk kërkon që palestinezët të largohen tërësisht nga Gaza, por të lirojnë zonat veriore, të cilat ata besojnë se Grupi Palestinez i Rezistencës Hamasi po i përdor për aktivitetet e tyre. /mesazhi

Related posts

Turqia zmbraps anijen patrulluese greke që ngacmoi anijet turke të peshkimit

admin

Aeroporti i Londrës në kaos, anulon fluturimet e shkurtra

admin

Kreu i diplomacisë italiane: Jemi të gatshëm të dërgojmë paqeruajtës në Gaza

admin6