RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Australia përgatitet për një valë të nxehti rekord në shtator

australia-pergatitet-per-nje-vale-te-nxehti-rekord-ne-shtator

Pjesë të mëdha të Australisë janë nën kontrollin e nxehtësisë së pazakontë të pranverës, thanë shërbimet meteorologjike të vendit, duke paralajmëruar se temperaturat rekord mund të vendosen të dielën. Në Sydney, temperaturat arritën rekord, më shumë se se 12 °C mbi mesataren e shtatorit, sipas të dhënave të së shtunës të Byrosë së Meteorologjisë.

Shpërthimi i nxehtësisë erdhi pasi parashikuesit thanë këtë javë se treguesit e një ngjarjeje moti në El Nino ishin forcuar dhe ka të ngjarë të zhvillohet midis shtatorit dhe nëntorit, duke sjellë kushte më të nxehta dhe më të thata në Australi. Byroja e motit tha se “periudha e hershme e nxehtësisë” në shumë pjesë të vendit ishte “shumë e pazakontë gjatë shtatorit”.

“Këto temperatura do të intensifikohen nga e diela deri të martën”, thuhet në deklaratë, me temperatura nga 8°C deri në 16°C mbi mesataren. “Temperaturat rekord të shtatorit gjatë ditës dhe natës priten nga e diela deri të enjten në zonat e brendshme të Australisë Jugore, Uellsit të Ri Jugor dhe Viktorias verilindore”. /abcnews

Related posts

Presidenti bullgar me kancelarin austriak vizitojnë kufirin e Bullgarisë me Turqinë

admin

Arabia Saudite nga sot pranon kërkesat për kryerjen e Umres

admin

SHBA, rreth 40 mijë të pastrehë në Los Angeles do të vendosen nëpër hotele

admin