RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Avioni i gjashtë me ndihma i Arabisë Saudite arrin në zonat e goditura nga tërmeti

avioni-i-gjashte-me-ndihma-i-arabise-saudite-arrin-ne-zonat-e-goditura-nga-termeti

Fluturimi i gjashtë i ndihmave humanitare nga Arabia Saudite ka arritur në zonat e goditura nga tërmeti në Turqi dhe Siri, pas katastrofës shkatërruese që ka vrarë më shumë se 25,000 njerëz në të gjithë rajonin.

Agjencia Saudite e Shtypit raportoi të shtunën se fluturimi i ndihmave u nis të premten nga Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Khalid të Mbretërisë, duke transportuar 98 tonë ndihma, duke përfshirë artikuj ushqimorë, tenda, batanije, qilima dhe çanta strehimi, përveç furnizimeve mjekësore.

Fluturimet operohen nga Qendra për Ndihmë Humanitare dhe Ndihmë e Mbretit Salman (KSrelief).

Poashtu 11 kamionë sauditë të ndihmës kaluan stacionin e kalimit kufitar (Zeytindalı Sınır) duke transportuar 104 ton ushqim dhe strehim për t’u shpërndarë për viktimat e tërmetit në Siri.

Mbretëria po pranon donacione përmes programit të saj “Sahem” për të ofruar ndihmë për dhjetëra mijëra njerëz të mbetur të zhvendosur pas katastrofës të së hënës.

Më shumë se 700,000 njerëz morën pjesë në fushatë e cila deri më tani ka mbledhur mbi 250 milionë rial (66.6 milionë dollarë).

Related posts

Liban, Hezbollahu kryen stërvitje ushtarake pranë kufirit izraelit

rezart morina

Haxhiu thotë se shteti do të kërkojë dëmshpërblim nëse krerët e UÇK-së shpallen të pafajshëm

rezart morina

Vrasja e trefishtë në Lipjan, dyshohet se krimi ndodhi brenda familjes

admin