RTV AHIRETI
Shëndetësi

Të tretët në Europë, sa kg oriz ha çdo shqiptar në vit

te-tretet-ne-europe,-sa-kg-oriz-ha-cdo-shqiptar-ne-vit

Statistikat janë mjaft interesante në rastet kur dinë të përpunohen duke nxjerrë në pah tregues të rendësishëm në lidhje me shtete apo shoqëri të caktuara në mjaft sektorë të ndryshëm.

Kështu për shembull, statistikat e fundit sa i përket kuzhinës kanë nxjerrë në pah se shqiptarët janë të tretët në Europë për konsumin vjetor të orizit për kokë.

Sipas këtyre treguesve, çdo shqiptar konsumon mesatarisht 12.3 kilogramë oriz në vit duke u renditur të tretët pas turqve me 15.8 dhe portugezëve me 16.1.

Ndërkohë, popujt me konsumin më të ulët të orizit janë serbët, malazezët dhe zvicerianët.

Related posts

Dyfishohen të prekurit nga Covid/ Në dy javë regjistrohen 1200 raste të reja

rezart morina

​Marrja e pamjaftueshme e ujit shoqërohet me rreziqe shëndetësore

admin

Pesë ushqime për tretje më të mirë dhe zorrë më të shëndetshme

admin