RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Baerbock: Besueshmëria e BE-së vihet në pikëpyetje për shkak të korrupsionit në PE

baerbock:-besueshmeria-e-be-se-vihet-ne-pikepyetje-per-shkak-te-korrupsionit-ne-pe

Besueshmëria e Bashkimit Evropian është vënë në pikëpyetje në rastin e korrupsionit të dyshuar në Parlamentin Evropian, paralajmëroi sot ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock.

Ajo bëri të ditur se ky, siç e quajti ajo, “incident i pabesueshëm”, duhet të zbardhet tërësisht me zbatimin e plotë të ligjit.

“Kjo ka të bëjë me besueshmërinë e Bashkimit Evropian, kështu që ka pasoja në fusha të ndryshme”, u tha Baerbock gazetarëve pas mbërritjes në takimin ministror të BE-së në Bruksel.

Prokuroria belge ka paditur katër persona me dyshimin se kanë marrë para dhe dhurata për të ndikuar në vendimet e Parlamentit Evropian në favor të një shteti të Gjirit i cili dyshohet të jetë Katari.

Në ndërkohë, Parlamenti Evropian njoftoi se kompetencat dhe detyrat e zëvendëspresidentes së Parlamentit Evropian, Eva Kaili, janë pezulluar.

Prokurorët kontrolluan 16 shtëpi në Bruksel më 9 dhjetor në kuadër të hetimeve dhe sekuestruan 600 mijë euro. Që atëherë, katër persona janë akuzuar, dy janë liruar, njoftuan prokurorët më 11 dhjetor, pa i përmendur ata persona.

Related posts

Situata kritike në Spanjë, evakuohen 8 fshatra nga përhapja e zjarrit masiv

admin

Japonia: Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike – VIDEO

admin

Izraeli pranon se ka vrarë 5 fëmijë palestinezë në ofensivën e fundit në Gaza

admin