RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Baykar në TEKNOFEST Istanbul prezantoi smart raketën Bayraktar KEMANKES

baykar-ne-teknofest-istanbul-prezantoi-smart-raketen-bayraktar-kemankes

Pesha totale e KEMANKES është 35 kilogramë, duke përfshirë kokën prej gjashtë kilogramësh. Lëvizja e asaj rakete është një motor reaktiv dhe distanca maksimale e saj do të jetë 250 kilometra.

Kompania turke Baykar prezantoi para publikut një produkt të ri të industrisë së mbrojtjes, konkretisht smart raketën BAYRAKTAR KEMANKES.

Dita e dytë e festivalit më i madh të aviacionit dhe teknologjisë në Turqi– TEKNOFEST, po mbahet në aeroportin Ataturk në Stamboll. Festivali pesëditor përmban ngjarje të shumta si konkurse teknologjike, shfaqje ajrore, koncerte dhe seminare.

Në atë event u bë prezantimi i parë i kryqëzorit KEMANKES i zhvilluar nga kompania Baykar, e njohur për publikun botëror për zhvillimin dhe prodhimin e suksesshëm të mjeteve ajrore pa pilot.

Shefi i ekipit të inxhinierisë së platformës Baykara, Burak Ozbek, tha për Anadolu se BAYRAKTAR KEMANKES u zhvillua për të rritur aftësinë sulmuese kundër objektivave strategjikë me mjetin ajrore pa pilot Bayraktar TB2. Ai shtoi se, përveç Bayraktar TB2, KEMANKES mund të integrohet me të gjithë avionët e asaj kompanie.

“Me municionet e drejtuara me lazer që përdorim aktualisht, ju duhet t’i afroheni objektivit dhe të shihni objektivin. Kjo ju vendos në zonën e rrezikut. Duke qenë se ne ofrojmë komunikim ajër-ajër veçanërisht me avionin TB2, KEMANKES ka arritur aftësinë për të sulmuar elementët armik nga një distancë shumë më e madhe, edhe pa hyrë në zonën e rrezikut. Ai është i aftë të sulmojë një objektiv duke përpunuar pamjet duke përdorur sistemin e vet dhe inteligjencën artificiale. Ai gjithashtu mund të operojë në mjedise të luftës elektronike me sistemet e tij GNSS kundër bllokimit. Në këtë kuptim, mendoj se TB2 do të rrisë ndjeshëm aftësitë e tij”, tha Ozbek.

Duke theksuar kjo raketë është në fazën e testeve të avancuara, Ozbek tha se do të jetë në prodhim masiv deri në fund të këtij viti.

Pesha totale e KEMANKES është 35 kilogramë, duke përfshirë kokën prej gjashtë kilogramësh. Lëvizja e asaj rakete është një motor reaktiv dhe distanca maksimale e saj do të jetë 250 kilometra.

 

 

Related posts

Kurti takohet me Sinanin, diskutojnë për zhvillimet në Preshevë

admin6

Zemërohet Izraeli pasi restoranti i quajtur 7 Tetori hapet në Jordani

rezart morina

OKB thotë se Gaza është bërë thjesht e pabanueshme

rezart morina