RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BBC refuzon kërkesën e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për të quajtur Hamasin “terrorist”

bbc-refuzon-kerkesen-e-qeverise-se-mbreterise-se-bashkuar-per-te-quajtur-hamasin-“terrorist”

BBC ka refuzuar kërkesën e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për të etiketuar Hamasin si “terrorist”.

BBC deklaroi se e merr seriozisht përdorimin e gjuhës dhe do të vazhdojë t’ua atribuojë termin “terrorist” atyre që e përdorin atë, përfshirë qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar.

Ata theksuan pavarësinë e tyre editoriale dhe përkushtimin për të shpjeguar ngjarjet në terren në mënyrë që audienca të mund të formojë gjykimet e tyre.

Ky vendim vjen si përgjigje ndaj kërkesës së Sekretares së Kulturës Lucy Frazer në lidhje me rishikimin e mundshëm të BBC-së në udhëzimet e saj në lidhje me këtë çështje. /mesazhi

Related posts

Situata në Kosovë, KFOR-i do të nis stërvitjet me automjete të rënda e helikopterë

admin

Vuçiq: S’ka fort mundësi të bisedohet me Kurtin, menjëherë flet për Millosheviqin

admin

Franca ndalon veshjen e fustaneve të gjata të stilit abaja nëpër shkolla

admin