RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE ankesa kundër BM për shkelje të Brexit

be-ankesa-kunder-bm-per-shkelje-te-brexit

Komisioni Evropian paraqiti katër ankesa kundër Britanisë së Madhe për shkelje të supozuara të marrëveshjes së Brexit që prekin dërgesat e mallrave në Irlandën e Veriut.

Komisioni argumentoi se ishte i detyruar të vepronte sepse Britania e Madhe nuk kishte marrë pjesë në një diskutim kuptimplotë rreth kësaj çështje që nga shkurti.

Brukseli është gjithashtu i pakënaqur nga Projektligji i Protokollit të Irlandës së Veriut, i cili i ka kaluar Parlamentit.

Qeveria britanike dëshiron të përdorë legjislacionin për të ndryshuar në mënyrë të njëanshme disa pjesë të marrëveshjes së Brexit në lidhje me Irlandën e Veriut, të cilën BE-ja thotë se është e paligjshme.

Çështja mund të shkojë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë dhe, nëse Britania e Madhe shpallet fajtore për shkelje të traktateve, aëherë ajo mund të gjobitet. /atsh

Related posts

Konfiskohet aparati i cili është përdorur për ndryshimin e afatit të çokollatave “Frey”

rezart morina

Shefi i agjencisë së OKB-së për refugjatët ‘i tmerruar’ nga shkatërrimi në Ukrainë pas vizitës 6-ditore

admin

Franca trajnoi rreth 5.200 ushtarë ukrainas

admin