RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE me nivelin më të lartë të konsumit të alkoolit në botë

be-me-nivelin-me-te-larte-te-konsumit-te-alkoolit-ne-bote

Tetë nga dhjetë vendet me konsumin më të lartë të alkoolit janë në Evropë, duke përfshirë Islandën, Norvegjinë dhe Ukrainën me numrin më të madh, thuhet në një raport të OBSH-së.

Dhe abuzimi me alkoolin jo vetëm që shkakton dëme ekonomike dhe ushtron presion mbi sistemet sociale dhe shëndetësore, por gjithashtu shkakton kancer, thotë OBSH.

Kanceri është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve nga alkooli në të gjithë kontinentin evropian.

OBSH ka nisur një fushatë, për të rritur ndërgjegjësimin e publikut dhe politikëbërësve mbi lidhjet midis konsumit të alkoolit dhe rrezikut të kancerit. /tiranapost

Related posts

Serbia shkel marrëveshjen e Ohrit, Daçiq lobon kundër njohjes së Kosovës në vendet aziatike

rezart morina

Gjermania pranon përgjegjësinë për krimet e Luftës së Dytë Botërore në Poloni

admin

Dronët Bayraktar, analistët: FSK po profesionalizohet dita-ditës,pajisjet mund të përdoren për identifikim dhe gjurmim

admin