RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Holandë – Qeveria planifikon ndërtimin e dy centraleve të reja bërthamore

holande-–-qeveria-planifikon-ndertimin-e-dy-centraleve-te-reja-berthamore

Qeveria holandeze ka planifikuar ndërtimin e dy centraleve të reja bërthamore gjatë dekadës së ardhshme, sipas Ministrisë së Energjisë.

Qeveria ka caktuar Borssele, në provincën Zeeland, si vendndodhjen e preferuar, ku një central bërthamor ka funksionuar për dekada.

Një vendim përfundimtar do të merret në fund të vitit 2024. Roterdami gjithashtu po konsiderohet si një vend i mundshëm për ndërtimin e centralit.

Puna për ndërtimin e centraleve të reja pritet të përfundojnë rreth vitit 2035. Me një kapacitet prej 1,000 deri në 1,650 megavat, ato do të prodhojnë 9% deri në 13% të energjisë elektrike në vend.

Ministria tha se jetëgjatësia operative e centralit aktual bërthamor në Borssele, i vetmi në Holandë në kohën e paracaktuar, do të zgjatet përtej vitit 2033.

Një reaktor në Dodewaard afër Nijmegen, afër kufirit gjerman, u mbyll në vitin 1997.

Energjia bërthamore nuk ka luajtur një rol të rëndësishëm në Holandë, e cila mbështetet kryesisht në gazin e transportuar nga provinca veriore e Groningenit.

Megjithatë, sipas planeve holandeze të energjisë, energjia e erës dhe energjia diellore do të sigurojnë 80% të furnizimit me energji të vendit deri në vitin 2030. /atsh

Related posts

Kurti për CNN: Policia do të qëndrojë nëpër komuna, për sa kohë ka turmë të dhunshme jashtë

rezart morina

Migrimi i ballkanasve s’ka të ndalur

admin

Dy të vdekur e 224 të prekur me COVID-19 të dielën

admin