RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE rregulla të rrepta për përdorimin e inteligjencës artificiale

be-rregulla-te-rrepta-per-perdorimin-e-inteligjences-artificiale

Parlamenti Evropian ka planifikuar rregulla më të rrepta për përdorimin e inteligjencës artificiale (IA).

Ligjvënësit e BE-së kanë rënë dakord të mërkurën për formën përfundimtare të Aktit të Inteligjencës Artificiale, në Strasburg.

Parlamenti i BE-së tha se Akti i IA-së do të ishte ligji i parë gjithëpërfshirës në mbarë botën që rregullon përdorimin e inteligjencës artificiale.

Sipas kuadrit ligjor, sistemet e inteligjencës artificiale duhet të ndahen në grupe të ndryshme rreziku, sa më shumë rrezik të paraqesë aplikacioni përkatës, aq më të rrepta do të jenë rregullat e aplikuara.

“Sistemet e IA-së që klasifikojnë njerëzit sipas sjelljes së tyre sociale ose karakteristikave etnike gjithashtu do të ndalohen”, sipas aktit.

Sipas Parlamentit të BE-së, negociatat me shtetet e BE-së do të fillonin të mërkurën në mbrëmje.

Inteligjenca artificiale zakonisht i referohet aplikacioneve, në të cilat softueri kërkon sasi të mëdha të dhënash.

Aplikacione të ndryshme të IA-së përdoren në shumë fusha, duke përfshirë programe që vlerësojnë imazhet nga kompjuterët me saktësi dhe shpejtësi më të madhe se njerëzit.

Automjetet që drejtojnë vetë, përpiqen të parashikojnë sjelljen e përdoruesve të tjerë të rrugës me teknologjinë e IA-së.

“Chatbots” ose playlist-at automatike nga shërbimet e transmetimit funksionojnë gjithashtu me IA-në. /atsh

Related posts

Putin: Rusia në 3-4 muajt e ardhshëm do të sigurojë drithëra falas për 6 vende afrikane

rezart morina

Libia nis hetimet për shembjen e dy digave që shkaktuan përmbytjet shkatërruese

rezart morina

Rritet tensioni në Bregun Perëndimor ndërsa vazhdojnë sulmet e Izraelit në Gaza – VIDEO

wpuser