RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE: Sulmet përsëritura ruse mbi ndërtesat e banimit intensifikojnë “natyrën e urryer” të luftës

be:-sulmet-perseritura-ruse-mbi-ndertesat-e-banimit-intensifikojne-“natyren-e-urryer”-te-luftes

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano, tha se Bashkimi Evropian (BE) vlerëson që sulmet e përsëritura ruse mbi ndërtesat e banimit intensifikojnë “natyrën e urryer” të luftës në Ukrainë, transmeton Anadolu.

“Sulmet në Pokrovsk tregojnë përsëri se si Rusia shënjestron ndërtesat e banimit, madje duke rritur natyrën e tmerrshme të luftës së Putinit me sulme të përsëritura kur shpëtimtarët mbërritën në vend”, tha Stano në një postim në rrjetet sociale.

“Ky model cinik nënvizon natyrën kriminale të agresionit”, u shpreh Stano, duke shtuar se “nuk do të ketë pandëshkueshmëri”.

Të paktën shtatë persona u vranë dhe 81 u plagosën në një sulm raketor mbrëmë gjatë natës nga forcat ruse në një qytet në rajonin lindor të Ukrainës, Donetsk, njoftoi Ministria e Brendshme e Ukrainës.

Në njoftim thuhet se sulmi me raketa në qytetin Pokrovsk dëmtoi 12 ndërtesa të larta, dy objekte hoteliere, dy dyqane, një ndërtesë administrative, një farmaci, si dhe makina zyrtare dhe civile.

Autoritetet ruse nuk kanë komentuar ende për sulmin dhe verifikimi i pavarur i pretendimit të Ukrainës është i vështirë për shkak të luftës në vazhdim.

Sipas shifrave të fundit të OKB-së, lufta e vazhdueshme Rusi-Ukrainë, e cila filloi në shkurt 2022, ka vrarë mbi 9.300 civilë dhe ka plagosur më shumë se 16.600 të tjerë.

Related posts

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet më të fundit

admin

Ministri iz’raelit: Po përgatitemi për ceremoni të mëdha funerali për shkak të lu’ftës së mundshme me Li’banin

admin

BE-ja shpreh ‘interes reciprok’ për zhvillimin e marrëdhënieve më të forta me Turqinë

rezart morina