RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Belgjika në luftë me bandat e drogës, konfiskimet rekord të kokainës në Antwerp, janë vetëm 10 % e sasisë që tregtohet në Evropë

belgjika-ne-lufte-me-bandat-e-droges,-konfiskimet-rekord-te-kokaines-ne-antwerp,-jane-vetem-10-%-e-sasise-qe-tregtohet-ne-evrope

Mediat ndërkombëtare vijojnë denoncimin e luftës së bandave që po zhvillohet mes bandave që tregtojnë kokainë në Antwerp, pjesë e të cilave janë dhe ato shqiptare, ku po zhvillohet një luftë të vërtetë në qyetezën portuale të Belgjikës.

Raportimi më i fundit vjen bga televizioni francez “France24”, i cili thekson se policia belge kapi një sasi rekord kokaine në portin e Antwerp vitin e kaluar, tha shërbimi doganor të martën, ndërsa “rrëfeu” shqetësimin në rritje për fuqinë e bandave ndërkombëtare në vend.

Shifra vjetore u publikua një ditë pasi një vajzë 11-vjeçare u qëllua për vdekje në një sulm me armë në një shtëpi në Antwerp, ngjarje të cilën kryebashkiaku i qytetit e quajti zemërimin e fundit në një “luftë droge” që vazhdon.

Terminali kryesor i kontejnerëve të Belgjikës tani konsiderohet si porta kryesore për drogën ilegale në Evropë, me 109.9 ton të konfiskuar në vitin 2022, dhe një sasi “të panjohur”, por që arrin në treg dhe që ndoshta është shumë herë më e madhe se sasia e kapur nga autoritetet.

Konfiskimet në vitin 2022 u rritën me 89.5 tonë që ishin një vit më parë. Përtej kufirit të Holandës, në afërsi të Roterdamit dhe Vlissingenit, policia holandeze që po luftonte me të njëjtat banda kapi edhe 52.5 tonë të tjerë.

Ministri i Financave i Belgjikës, Vincent Van Peteghem, i cili mbikëqyr shërbimin doganor, dhe sekretari holandez i shtetit Aukje de Vries, zbuluan shifrat në një konferencë shtypi në Antwerp.

Ata përshëndetën “bashkëpunimin intensiv” midis autoriteteve fqinje dhe premtuan të punësojnë 100 doganierë të tjerë belgë, ndërsa premtuan investimin prej 70 milionë euro (75 milionë dollarë) në mjete të teknologjisë së lartë.

“Për Holandën, shpenzimet e viteve të ardhshme do të lidhen veçanërisht me inteligjencën artificiale, zbulimin e kimikateve dhe gjurmimin e kontejnerëve”, thuhet në një deklaratë të përbashkët.

Policia evropiane ka bërë një sërë arrestimesh të profilit të lartë, pasi ka goditur një rrjet të koduar të mesazheve me tekst të përdorur nga bandat, dhe disa kapje droge në shkallë të gjerë në javët e fundit.

Lufta e drogës

Por vëllimet e kokainës të gjetura në Antwerp kanë pësuar vetëm rritje dhe ka pasur shpërthime dhe të shtëna me armë në lagjet e qytetit, ndërsa grupet rivale bëjnë llogaritë mes tyre.

Të hënën, një vajzë 11-vjeçare u vra pasi sulmuesit hapën zjarr në një shtëpi, që kryebashkiaku i Antwerp-it Bart De Wever e quajti si një ngjarje të dyshuar për “larje hesapesh” midis bandave.

“Një luftë droge është duke u zhvilluar”, tha De Wever për mediat lokale.

Prokurorët belgë thonë se gjatë pesë viteve të fundit ata kanë regjistruar më shumë se 200 incidente të dhunës të lidhura me drogën, kryesisht sulme dhe eksplozivë të hedhur në shtëpi.

Dhe bandat, duke përfshirë të ashtuquajturën “Mocro Mafia” me origjinë marokene në Holandë, janë bërë më të dhunshme vitet e fundit.

Në shtator të vitit të kaluar, siguria u shtua rreth ministrit belg të drejtësisë, Vincent Van Quickenborne, pasi katër të dyshuar holandezë u arrestuan për komplot për ta rrëmbyer atë.

Qentë gjurmues dhe bretkosat e policisë janë vendosur në terminalet e kontejnerëve në Antwerp dhe Roterdam, por autoritetet kanë frikë se ata po kapin vetëm 10 për qind të ngarkesave të paligjshme.

Në një njoftim të posaçëm, autoritetet holandeze zbuluan se droga e kapur në portet e tyre në vitin 2022 kishte një vlerë rruge prej 3.5 miliardë euro.

Kontrabandistët duket se po i thyejnë dërgesat e tyre në pako më të vogla, ndoshta për të përhapur rrezikun e përgjimit, por kapja më e madhe ishte një sasi prej 2.8 tonësh e cila ishte fshehur në një ngarkesë me peshk të ngrirë që vinte nga Ekuadori.

Bandat evropiane të drogës punojnë me furnizues të Amerikës Latine për të sjellë kokainë, kryesisht nga Panamaja, Kolumbia, Paraguai, Brazili dhe Ekuadori, e më pas nga portet droga transportohet me kamion nëpër Evropë.

Është një nga fituesit më të mëdhenj të parave të krimit të organizuar.

Agjencia evropiane e monitorimit të drogës vlerësoi në vitin 2020 se tregu i shitjes me pakicë të kokainës në BE ishte midis 7.7 miliardë dhe 10.5 miliardë euro. /oranews

Related posts

Ukraina sulmon Krimenë e okupuar, bllokon trafikun në urën e Kerçit

rezart morina

Dodiku vazhdon organizimin e festës së jashtëligjshme, rikonfirmon aleancën me Rusinë

admin

Shefi i OKB-së ripohon mbështetjen për zgjidhjen me dy shtete në takimin me presidentin izraelit

admin