RTV AHIRETI
Shëndetësi

Bëni këtë gjë çdo mëngjes dhe mund të humbni peshë më shpejt, sipas dietologëve

beni-kete-gje-cdo-mengjes-dhe-mund-te-humbni-peshe-me-shpejt,-sipas-dietologeve

Është natyra njerëzore të kërkojë rrugë të shkurtra, veçanërisht kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.

Por kërkimet shkencore e kanë bërë plotësisht të qartë se çelësi i humbjes së peshës afatgjatë nuk është të përkushtohesh ndaj një diete tepër kufizuese ose të shkosh në palestër çdo ditë. Ajo që është më efektive është të bësh ndryshime të vogla, të shëndetshme, të cilat janë më të lehta për t’u përmbajtur.

Nëse jeni mësuar të hani ushqime ultra të përpunuara, të ndryshoni menjëherë mënyrën e të ngrënit do të jetë rraskapitëse për ju. Ku duhet të filloni të bëni ndryshim? Është diçka që Gabbi Berkow, një dietologe e regjistruar dhe trajnere personale e certifikuar, dëgjon shumë nga klientët. Në vend që të ndryshoni gjithçka menjëherë, provoni të filloni duke integruar një ose dy zakone të shëndetshme në rutinën tuaj të përditshme.

Ka dy zakone në veçanti që Berkow thotë se mund të jenë të dobishme për humbjen e peshës: lëvizja për të paktën 10 minuta çdo mëngjes dhe ngrënia e mëngjesit ose një rostiçeri me fibra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme.

Related posts

Helmimi nga ushqimi, simptomat dhe njerëzit që rrezikohen më shumë

rezart morina

Çfarë i ndodh trupit tonë, kur teshtijmë 3 herë rresht?

admin

Lista e ushqimeve ku mund t’i gjeni yndyrat e mira

admin