RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden i thotë Netanyahu-t se SHBA-ja “nuk do të përfshihet” në operacione sulmuese kundër Iranit

biden-i-thote-netanyahu-t-se-shba-ja-“nuk-do-te-perfshihet”-ne-operacione-sulmuese-kunder-iranit

Presidenti amerikan, Joe Biden, thuhet se gjatë një telefonate i ka thënë kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se SHBA-ja nuk do të mbështesë asnjë kundërsulm të Izraelit kundër Iranit, transmeton Anadolu.

Sipas faqes së internetit Axios, e cila citoi një zyrtar të lartë të Shtëpisë së Bardhë, presidenti amerikan e këshilloi kryeministrin izraelit të pranojë fitoren e tyre, duke i thënë: “Ju keni një fitore. Merrni fitoren”.

Gjithashtu, sipas CNN-së, një zyrtar i lartë i administratës amerikane zbuloi se presidenti Biden i ka përcjellë Netanyahu-t se SHBA-ja nuk do të përfshihet në operacione sulmuese kundër Iranit.

Kjo deklaratë e raportuar vjen në vazhdën e tensioneve të rritura pas sulmeve hakmarrëse të Iranit kundër Izraelit.

Sipas Axios, zyrtari i Shtëpisë së Bardhë theksoi mirëkuptimin e Netanyahu-t për qëndrimin e SHBA-së, duke theksuar pranimin e kryeministrit izraelit se SHBA-ja do të përmbahet nga operacionet sulmuese kundër Iranit dhe do të ndalojë mbështetjen për veprime të tilla.

Më 1 prill, Izraeli kreu një sulm ajror në ndërtesën e konsullatës iraniane në Damask, duke rezultuar në vrasjen e shtatë individëve, duke përfshirë dy gjeneralë të lartë të Korpusit të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC).

Irani e deklaroi sulmin e Izraelit si një sulm në territorin e tij dhe u zotua për hakmarrje, ndërsa Izraeli premtoi një përgjigje ndaj veprimeve të Iranit.

Mbrëmë, Irani nisi sulme të gjera ndaj Izraelit, duke përdorur drone kamikaze, raketa balistike dhe raketa lundruese.

Derisa Irani pretendoi se ka goditur caqe të caktuara ushtarake, Izraeli tha se shumica e sulmeve u penguan nga sistemet e mbrojtjes ajrore, megjithëse një raketë goditi një bazë ushtarake në rajonin jugor të Izraelit.

Related posts

Lufta në Lindje të Mesme/ Përparim në bisedimet për armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit

admin

Izraeli e cilëson armëpushimin në Gazë të pamundur

admin

Erdoğan: Paga minimale e punonjësve publikë do të rritet në 15 mijë lira – VIDEO

admin