RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden pas bisedimeve me homologun kinez: Nuk ka nevojë për një luftë të re të ftohtë

biden-pas-bisedimeve-me-homologun-kinez:-nuk-ka-nevoje-per-nje-lufte-te-re-te-ftohte

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, pas takimit me homologun e tij kinez, Xi Jinping, ka hedhur poshtë shqetësimet për mundësinë e një lufte të re të ftohtë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Nuk ka nevojë të ketë një luftë të re të ftohtë”, u tha gazetarëve presidenti amerikan pas takimit 3-orësh me presidentin kinez në margjinat e samitit G20 në Bali të Indonezisë.

Por, shtoi Biden, “ia kam bërë të qartë presidentit Xi Jinping se mendoja se ata kishin një detyrim të përpiqeshin t’ia bënin të qartë Koresë së Veriut se nuk duhet të përfshiheshin në teste bërthamorem e rreze të gjatë”.

Ai më tej shprehu siguri mbi aftësitë e Kinës për të “kontrolluar” Korenë e Veriut.

“Do ta përfundoj duke thënë se, në veçanti me Xi Jinping, dua të mendoj atë që them dhe të them atë që mendoj, në mënyrë që të mos ketë keqkuptime, ky është shqetësimi më i madh”, shtoi Biden.

Related posts

Shtëpia e Bardhë zgjeron qasjen në internet të shpejtë me kosto të ulët

admin

Sadriu: Ligji për Bashkësitë Fetare duhet miratuar, shpresojmë që vërejtjet tona të merren parasysh

admin

Rusia përgjegjëse për sulmin në portin e Ukrainës, një ditë pas marrëveshjes për grurin

admin