RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetShqipëri

Bill Klinton nesër në Shqipëri

bill-klinton-neser-ne-shqiperi

Presidenti i 42-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton do të vizitojë për herë të parë Shqipërinë, nesër dhe pasnesër (3 dhe 4 korrik).

Clinton dhe delegacioni që e shoqëron, sipas njoftimit do të mbërrijë në Tiranë nesër, pasdite. Në orën 19:00, Clinton do të pritet nga Kryeministri Edi Rama në një ceremoni të posaçme zyrtare në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përballë kryeministrisë, me pjesëmarrjen edhe të qytetarëve.

Pas ekzekutimit të himneve kombëtare të SHBA-ve dhe Shqipërisë, Rama dhe Clinton do të bëjnë parakalimin ceremonial dhe do të nderojnë flamujt e dy vendeve.

Në orën 19:05, kryeministri Rama do të mbajë fjalën e rastit dhe më pas do të ftojë presidentin Clinton të marrë çmimin e akorduar.

Ndërsa, në orën 19:25 do të zhvillohet ceremonia e nderimit të presidentit të 42 të SHBA-ve, Bill Clinton me “Yllin e Mirënjohjes për Arritjet Publike” që do të pasohet nga fjalimi i presidentit.

Related posts

OKB: Numri i personave të zhvendosur në Gaza në 24 orët e fundit ka arritur në 180 mijë

rezart morina

Sulmet e Izraelit në Gaza: 60 për qind e të plagosurve janë gra dhe fëmijë

rezart morina

Bislimi: Pati plan ruso-serb për djegien e pikës kufitare në Jarinjë

admin