RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetTurqi

Bislimi priti në takim Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, flasin për zhvillimet e fundit në veri

bislimi-priti-ne-takim-ambasadorin-e-turqise-ne-kosove,-flasin-per-zhvillimet-e-fundit-ne-veri

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, ka pritur në takim Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Sabri Tunç Angılı.

Në këtë takim u diskutua për zhvillimet e fundit në veri të vendit.

‘’Zëvendëskryeministri Bislimi e falënderoi Ambasadorin për mbështetjen dhe mesazhin e tij. Ai e informoi atë më tej mbi sulmin terrorist të së dielës, duke thënë se ishte i orkestruar e organizuar nga Beogradi zyrtar.Tashmë ka prova të mjaftueshme që faktojnë përfshirjen e Serbisë në këtë sulm, nga prezenca e nënkryetarit të Listës Serbe, prezenca e truprojës së shefit të BIA, Vulin, e deri tek mjeti i gjetur e konfiskuar në pronësi të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, vërtetimi i dhënë nga ushtria serbe për pajisje me armatim të rëndë e strehimi i terroristëve në Serbi. Ky ka qenë një skenar i përgatitur nga Beogradi zyrtar për destabilizimin e Republikës së Kosovës’’, thuhet në njoftimin për media.

Po ashtu në këtë takim u diskutuan edhe për mundësitë e thellimit të marrëdhënieve të shkëlqyera bilaterale dhe rritjen e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Turqisë

Related posts

Kreu i burgjeve në Britaninë e Madhe, kundër rregullave për emigrantët e La Manshit

admin

BE-ja i kërkon Maqedonisë së Veriut votimin e ndryshimeve kushtetuese

rezart morina

200 000 rekrutë të rinj, shteti që po përgatitet për luftë

admin