RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Blerja e dronëve nga Kosova, KFOR-i: Kemi autoritetin kryesor për hapësirën ajrore mbi Kosovë

blerja-e-droneve-nga-kosova,-kfor-i:-kemi-autoritetin-kryesor-per-hapesiren-ajrore-mbi-kosove

Misioni i NATO-s në Kosovë (KFOR) ka reaguar pasi kryeministri Albin Kurti konfirmoi blerjen e dronëve Bayraktar TB-2 nga Turqia.

Përmes një komunikate KFOR-i kanë deklaruar se kanë autoritetin kryesor për hapësirën ajrore mbi Kosovë.

“Lidhur me përdorimin e të gjitha kategorive të dronëve dhe kufizimet përkatëse, duke përfshirë Bayraktar TB-2, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) të vitit 1999, Komandanti i Forcave të Kosovës (KFOR) ka autoritetin kryesor për hapësirën ajrore mbi Kosovë”, thuhet në komunikatë.

Tutje thuhet se KFOR-i pret që institucionet në Kosovë të sigurojnë koordinim dhe të respektojnë procedurat ekzistuese.

“Hapësira e sipërme ajrore e Kosovës mund të përdoret vetëm për të fluturuar mbi Kosovën nga një vend në tjetrin përmes fluturimeve komerciale; hapësira e poshtme ajrore mund të përdoret për nevoja specifike, rast pas rasti dhe sipas autorizimit të mëparshëm nga komandanti i KFOR-it. Presim që institucionet në Kosovë të sigurojnë koordinim dhe të respektojnë procedurat ekzistuese”, thuhet në komunikatë.

Më tej, theksohet se “KFOR-i vazhdon të mbështesë zhvillimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës sipas mandatit të tyre fillestar, duke përfshirë operacionet e mbrojtjes civile siç janë shuarja e zjarrit, asgjësimi i mjeteve shpërthyese, kërkimi dhe shpëtimi dhe reagimi ndaj derdhjeve të materialeve të rrezikshme.

“KFOR-i mbetet plotësisht i fokusuar në sigurimin e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, në përputhje me mandatin e përmendur të OKB-së”, përfundon komunikata.

Related posts

Peskov: Ne mbështesim Serbinë dhe serbët “pa kushte”

admin

Nis samiti i OKB-së për klimën në Dubai, EBA-ja merr presidencën nga Egjipti ​

rezart morina

Çavuşoğlu: Mbyllja e disa konsullatave të vendeve perëndimore në Istanbul është e “qëllimshme”

admin