RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Blinken: SHBA-ja do t’i mbrojë Filipinet nëse sulmohen

blinken:-shba-ja-do-t’i-mbroje-filipinet-nese-sulmohen

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka siguruar Filipinet të shtunën se Shtetet e Bashkuara do t’i mbrojnë nëse sulmohen në Detin e Kinës Jugore, shkroi CNN-i të dielën.

Në takimet e zhvilluara në Manila të dominuara nga diskutimi mbi tensionet e zbehta SHBA-Kinë lidhur me vizitën në Tajvan të Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, Blinkeni tha se pakti 70-vjeçar i mbrojtjes me Filipinet është “i hekurt”.

“Një sulm i armatosur ndaj forcave të armatosura, anijeve publike dhe avionëve të Filipineve do të thirret në angazhimet e mbrojtjes reciproke të SHBA-së sipas atij traktati”, ka thënë Blinkeni në një konferencë shtypi.

Ai shtoi se Filipinet janë mik, partner dhe aleat i pazëvendësueshëm i Shteteve të Bashkuara.

Filipinet janë një pikëmbështetje e rivalitetit gjeopolitik midis SHBA-së dhe Kinës.

Të shtunën, Sekretari i Jashtëm i Filipineve, Enrique Manalo, tha se Presidenti Joe Biden e kishte ftuar Presidentin e ri filipinez, Ferdinand Marcos Jnr, në Uashington dhe të dyja palët janë duke punuar në një datë të përshtatshme. /koha

Related posts

Moldavia thotë se 3 raketa ruse kaluan në hapësirën e saj ajrore

admin

Sot mbahet afati i dytë i provimit të maturës shtetërore

admin

Tensionet në Lindjen e Mesme, Izraeli paralajmëron Iranin për pasoja nëse përshkallëzon gjendjen

admin