RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Borrell i bën thirrje Serbisë ta tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën

borrell-i-ben-thirrje-serbise-ta-terheqe-ushtrine-nga-kufiri-me-kosoven

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë të shtunën ta ndalë menjëherë zhvendosjen e ushtrisë përgjatë kufirit me Kosovën dhe t’i tërheqë trupat e vendosur deri tani.

Zhvendosja trupave serbe përgjatë kufirit me Kosovën vjen rreth një javë pas sulmit të 24 shtatorit ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit, ku mbeti i vrarë një zyrtar policor.

Shefi i diplomacisë së BE-së tha për disa media ndërkombëtare se blloku është duke diskutuar me partnerët dhe aleatët e vet për gjendjen e tanishme veri të Kosovës, ku sasia e armatimit të gjetur nga Policia e Kosovës “është shumë serioze”.

Related posts

Mbahet seanca konstituive e Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës

admin

Izraeli mbyll Xhaminë Ibrahimi për adhuruesit muslimanë për shkak të Pashkës hebraike

admin

Fajon sot në Kosovë, pritet nga Osmani dhe Konjufca

admin