RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë është Omega 3 dhe ku mund ta gjejmë atë?

cfare-eshte-omega-3-dhe-ku-mund-ta-gjejme-ate?

Ne flasim shpesh për Omega 3, për yndyrnat që duhet t’i hamë më shpesh për shëndetin tonë, për një eliksir për mirëqenien tonë, por a e dimë vërtet se çfarë është Omega 3?

Omega 3 i përket grupit të acideve yndyrore, të cilat nga ana tjetër i përkasin grupit ushqyes të yndyrave ose lipideve. Ato përcaktohen si thelbësore sepse trupi ynë nuk mund t’i prodhojë dhe për këtë arsye duhet të merren me ushqim. Ato zakonisht quhen edhe si yndyrna të mira, për shkak të vetive të tyre të dobishme të konfirmuara nga studime të ndryshme shkencore.

Për çfarë është Omega 3?

Sipas Autoritetit Evropian të Sigurisë Ushqimore (EFSA), omega 3 janë të dobishme për:

ruajnë nivelet normale të kolesterolit në gjak

ndihmojnë në funksionimin e duhur të zemrës, duke e mbrojtur atë nga sëmundjet dhe sëmundjet

kontribuojnë në ruajtjen e funksionit normal të trurit

kontribuojnë në zhvillimin e duhur të syrit dhe trurit të fetusit dhe foshnjave, nëse ushqehen me gji

Për të pasur të gjitha përfitimet e përshkruara më sipër, sipas Këshillit për Kërkime në Bujqësi (CREA), marrja ditore e omega-3 duhet të jetë midis 0.5 dhe 2.0% të kalorive totale (të paktën 250 miligramë në EPA dhe DHA).

Ku gjendet Omega 3?

Omega 3 gjendet në peshqit yndyrorë si açuge, harengë, salmoni, sardelet, ton, skumbri, bli, si dhe alga deti. Për më tepër mund t’i gjejmë edhe në ushqimet bimore, si vaji i sojës, vaji i lirit dhe farat e lirit, arra. Por edhe në të gjitha farat e tjera vajore si kërpi, bajamet, lajthitë. Ato gjenden gjithashtu në perimet me gjethe jeshile.

Related posts

Ekspertët: Heqja e qimeve të hundës mund të çojë në infeksion kërcënues për trurin

rezart morina

Çaji i aromave të mira me mollë dhe kanellë

admin

Metoda natyrale për të shpëtuar nga dhimbja e dhëmbit

rezart morina