RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet që ndihmojnë në luftimin e hemorroideve

ushqimet-qe-ndihmojne-ne-luftimin-e-hemorroideve

Hemorroidet janë një dukuri irrituese, por e zakonshme për shumë njerëz.

Megjithatë, disa ushqime mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave dhe madje parandalojnë zhvillimin e hemorroideve.

1. Fruta

Frutat përmbajnë fibra dhe flavonoide që ndihmojnë në kontrollin e gjakderdhjes nga hemorroidet. Flavonoidi shpesh quhet vitaminë P dhe pjesa më e madhe e tij gjendet në manaferrat, si boronicat, mjedrat, madje edhe më shumë nga fibrat e nevojshme mund të merren duke ngrënë lëkurën e frutave – diçka që mund ta bëni me mollët, portokajtë, madje edhe kivi dhe mango.

2. Arra

Arrat kanë veti të forta antiinflamatore, të cilat mund të zvogëlojnë ënjtjen e indeve në vendet ku keni pasur hemorroide. Bajamet dhe arrat janë veçanërisht të pasura me fibra. Një porcion me 20 bajame ka rreth 3 gramë fibra. Përveçse kontribuon në shëndetin e mikroflorës së zorrëve, konsumimi i këtij ushqimi mund të zvogëlojë edhe kolesterolin e keq, i cili është një nga simptomat e lidhura në pleqëri, së bashku me hemorroidet.

3. Perimet

Patatet e ëmbla, panxhari dhe karotat janë të pasura me fibra dhe veçanërisht të shëndetshme për zorrët. Patatet janë një nga ushqimet më të mira për të hequr qafe hemorroidet e brendshme dhe të jashtme. Patatet e ziera përmbajnë niseshte që ka vetinë e rezistencës, vepron nëpërmjet fibrave të tretshme dhe në këtë mënyrë redukton kapsllëkun, gjë që lehtëson edhe simptomat e hemorroideve. Selino, trangujt dhe angjinaret mund të përdoren gjithashtu për të lehtësuar simptomat.

4. Farërat

Gjëja më e mirë për farat e pasura me fibra janë mënyrat e shumta që ato mund të përfshihen në dietën tuaj. Me 34,4 gramë fibra për 100 gramë të këtyre farave, chia konsiderohet si një nga burimet më të mira të fibrave në botë. Pasohet nga liri sepse deri në 27 gramë fibra në 100 gramë liri i bëjnë këto fara një zgjedhje kryesore për përmirësimin e marrjes së fibrave.

Farat janë një ushqim shumë i dobishëm sepse mund të përfshihen në çdo pjatë. Ato mund të spërkaten në një sallatë, në një smuthi apo edhe në kos.

5. Drithërat integrale

Drithërat integrale janë veçanërisht të pasura me fibra të patretshme, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e dhimbjes dhe parehatisë. Përveç kësaj, ato përmbajnë edhe një sërë vitaminash dhe mineralesh, prandaj rekomandohet konsumimi i përditshëm.

Përveç miellit integral, që është padyshim një alternativë më e mirë se e bardha, në këtë kategori bëjnë pjesë edhe elbi, misri, tërshëra. Bollguri është një opsion veçanërisht i mirë kur përpiqeni të reduktoni simptomat e hemorroideve. Drithërat integrale që duhen shmangur janë makaronat dhe orizi.

Cilat ushqime duhet të shmangni nëse keni hemorroide?

Do të ishte më mirë të reduktoni ushqimet që përmbajnë pak fibra:

Produktet e qumështit

Miell i bardh

Mish i kuq

Ushqim i skuqur

Ushqim i kripur

Gjithashtu rekomandohet të shmangni ushqimet pikante. Edhe pse jo domosdo të ulëta në fibra, ushqimet pikante mund të rrisin dhimbjen dhe parehatinë që lidhen me hemorroidet. Lëngjet përfshijnë kafenë, pasi ato mund të ngurtësojnë më tej jashtëqitjen tuaj dhe të përkeqësojnë shqetësimin e hemorroideve.

Related posts

Dieta me 6 kumbulla të thata, momenti i shumëpritur për të zhdukur kilogramët e tepërt

admin

64 raste të reja me COVID-19, numri i rasteve aktive shkon në mbi 300

admin

Përkeqësohet situata e shëndetit mendor ne Evropë

admin