RTV AHIRETI
Shëndetësi

Cili është speci më djegës në botë?

cili-eshte-speci-me-djeges-ne-bote?

Jeni adhurues i ushqimeve pikante? Po speci më djegës në botë? Ky spec njihet nga Libri i Rekordeve Guinness si më “i nxehti” në botë.

Vlerësohet se ka 50.000 lloje të specit djegës në botë, që është rezultat i zbutjes së kësaj bime më shumë se 6.000 vjet më parë në Peru dhe Meksikë. Specat djegës ndahen në pesë kategori – Capsicum annuum, Capsicum chinense, Capsicum frutescens, Capsicum baccatum dhe Capsicum pubescens.

Speci më djegës në botë është Carolina Reaper, i rritur nga Ed Currie i kompanisë PuckerButt Pepper në Fort Mill, Karolina e Jugut.

I njohur si speci më djegës në Librin e Rekordeve Botërore Guinness, Carolina Reaper ka arritur një kulm prej rreth 2.2 milionë Scoville Heat Units. Kjo është shkalla e përdorur për të renditur sa janë specat djegës.

Në krahasim, specat jalapeno përmbajnë rreth 2.500 deri në 8.000 SHU dhe speci kajen 30.000 deri në 50.000 SHU.

A mund ta konsumoni në mënyrë të sigurt Carolina Reaper? Për disa, kjo ide mund të mos u shkojë kurrë.

Në vitin 2018, një burrë (34) shkoi në dhomën e urgjencës duke u ankuar për dhimbje koke të forta vetëm disa ditë pasi kishte ngrënë këtë spec.

Newsweek raportoi se një skanim i trurit zbuloi arteriet e ngushtuara që përfundimisht u kthyen në normale pesë javë më vonë.

Related posts

Ja pse na pëlqejnë kaq shumë ushqimet e pashëndetshme

admin

Ushqimet që mund t’i konsumoni në mëngjes dhe ato që duhet t’i shmangni

rezart morina

Asnjëherë mos i ruani vezët në këtë pjesë të frigoriferit, ku nuk është vendi i duhur për to

admin