RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Cisternat greke vazhdojnë të transportojnë naftën ruse edhe gjatë luftës në Ukrainë”

“cisternat-greke-vazhdojne-te-transportojne-naften-ruse-edhe-gjate-luftes-ne-ukraine”

Raporti i Reporters United, një rrjet gazetarie investigative në Greqi, tha se midis 9 marsit dhe 30 qershorit, më shumë se 50 për qind e eksportit të naftës ruse u transportua me cisterna greke

Cisternat greke të naftës vazhdojnë të transportojnë naftën ruse, ndërsa lufta në Ukrainë ashpërsohet, sipas një raporti, transmeton Anadolu Agency (AA).

Raporti i Reporters United, një rrjet gazetarie investigative në Greqi, tha se midis 9 marsit dhe 30 qershorit, më shumë se 50 për qind e eksportit të naftës ruse u transportua me cisterna greke.

Lista e transportuesve grekë të përfshirë në biznesin fitimprurës përfshin pronarë të transmetuesve më të mëdhenj privatë të vendit, të cilët kanë kritikuar ashpër luftën e Rusisë në Ukrainë.

Raporti përsëriti se zyrtarët ukrainas, duke përfshirë presidentin Volodymyr Zelensky dhe ambasadorin ukrainas në Greqi Sergei Sutenko, kanë denoncuar vazhdimisht rolin e cisternave greke në eksportimin e naftës ruse dhe i kanë kërkuar Greqisë që të ndalonte, por këto kërkesa nuk kanë pasur rezultate. /aa

Related posts

Erdoğan zotohet se zgjedhja e shefit të ri të NATO-s do të bëhet “brenda kornizës së mençurisë strategjike”

admin

Kanadasë i kërkohet të sjellë më shumë afganë që përballen me rrezikun e vdekjes nga talebanët

admin

U gjenden 4 mijë euro, 3 revole, 1 armë e gjatë, 4 karikator e municion dy të arrestuarve për fajde

rezart morina