RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çokollata e zezë ndihmon funksionin e mëlçisë

cokollata-e-zeze-ndihmon-funksionin-e-melcise

Çokollata e zezë ndihmon funksionin e mëlçisë

Nëse gjithë ditën nuk keni humor të mirë, atëherë nisni dhe llogarisni në çokollatë të zezë.

Me përmbajtjen e saj prej 70% kakao, çokollata e zezë ndihmon vërtetë në mirëqenien e njeriut.

Ndërsa meritat për këtë, është kryesisht prania e flavonoideve të cilat janë antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë optimalisht funksionimin e mëlçisë, sistemin imunitar, kapilarët dhe gjithashtu kontribuojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve të tilla si kardiovaskulare dhe inflamatore.

Gjithashtu kjo çokollatë përmban një sasi të mirë të fibrave (3.2 gr për 40 gr), karbohidrate, sheqerna, proteina dhe është më pak kalorike sesa qumështi.

Related posts

Rreziqet që vijnë nga përdorimi i lëngjeve antibakteriale

admin

Ndalohet përdorimi i tre antibiotikëve në disa raste të veçanta

rezart morina

Si ta lësh duhanin?

rezart morina