RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çrregullimet e tiroides: Simptomat dhe 5 mënyra efektive për ta parandaluar atë

crregullimet-e-tiroides:-simptomat-dhe-5-menyra-efektive-per-ta-parandaluar-ate

Çrregullimet e tiroides ndodhin përgjithësisht kur prodhimi i hormonit është ose më pak ose më shumë se sa kërkon trupi. Gjëndra tiroide është një nga gjëndrat hormonale më vitale në trupin e njeriut. Ai prodhon tiroksinë ose tetraiodothyronine (T4) dhe triiodothyronine (T3) të cilat ndihmojnë në rritjen dhe zhvillimin e trupit dhe ndihmojnë në metabolizëm.

Simptomat e hipertiroidizmit: Simptomat kryesore të hipertiroidizmit janë humbja e pazakontë e peshës, rritja e oreksit, rënia e flokëve, ankthi, nervozizmi, humbja e gjumit, rritja e rrahjeve të zemrës, djersitja e shtuar, ndjeshmëria ndaj nxehtësisë dhe dridhja e duarve.

Simptomat e hipotiroidizmit: Simptomat kryesore të hipotiroidizmit janë shtimi i peshës, lodhja, depresioni, vështirësia në tolerimin e temperaturave të ftohta, dhimbje në kyçe, ngadalësim i rrahjeve të zemrës, lëkurë e thatë, kapsllëk dhe cikle menstruale të parregullta.

Këtu janë disa nga masat parandaluese që mund të merren kundër çrregullimeve të tiroides:

Tashmë dihet mirë se pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin dhe në rastin e çrregullimeve të tiroides, pirja e duhanit është shumë e rrezikshme. Pirja e duhanit çliron komponentë toksikë që mund të dëmtojnë prodhimin e hormoneve në gjendër dhe ta bëjnë atë tepër të ndjeshme.

Ushqimi i përpunuar përmban një sërë kimikatesh dhe gjëndrat tiroide mund të jenë të ndjeshme ndaj këtyre kimikateve dhe kjo mund të dëmtojë prodhimin e hormoneve në gjendër dhe të ndikojë në rritjen dhe zhvillimin e trupit. Ndryshimet në prodhimin hormonal janë gjithashtu shkaktar i sëmundjeve të mëdha të tiroides.

Stresi është një nga kërcënimet kryesore për shëndetin e njeriut dhe duhet shmangur në çdo rast. Marrja e stresit prodhon hormonin e kortizolit i cili pengon prodhimin në gjendrat tiroide. Edhe pse soja nuk është në asnjë mënyrë e pashëndetshme, duhet ta shmangni atë nëse keni probleme me tiroiden pasi mund të ndryshojë gjëndrën tiroide dhe të ndikojë në prodhimin e hormoneve.

Një dietë e ekuilibruar është mënyra më e mirë për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm. Ne duhet të shtojmë më shumë ushqime të pasura me proteina në dietën tonë si mish pule, vezë, qumësht dhe peshk. Gluteni, ushqimi i përpunuar, ushqimi i shpejtë dhe soja janë gjërat kryesore që duhen shmangur.

Related posts

Përfitimet e shumëfishta nga pirja e ujit me limon

rezart morina

Këto janë 8 shenjat paralajmëruese të diabetit

rezart morina

Nga këto shenja do kuptoni që trupi juaj ka nevojë për shumë jod

rezart morina