RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OSBE njeh Wagner si organizatë terroriste

osbe-njeh-wagner-si-organizate-terroriste

Asambleja Parlamentare e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE) njohu organizatën mercenare ruse Wagner si një “organizatë terroriste”.

Asambleja Parlamentare e OSBE-së përcakton se veprimet e grupit Wagner në emër të qeverisë ruse mund të karakterizohen si terroriste në natyrë dhe qëllime dhe për këtë arsye përcaktimi i organizatës Wagner si organizatë terroriste nga qeveritë kombëtare është i justifikuar”, thuhet në deklaratën e publikuar në faqen e asamblesë parlamentare.

Related posts

Fidan: Provokimi i rrezikshëm i Izraelit për luftë me Libanin rrezikon të përhapë konfliktin

admin

Paris, 90% e qytetarëve kundër përdorimit të skuterave

admin

Putin nënshkruan ligjin i cili ndalon ndryshimin e gjinisë

admin