RTV AHIRETI
Shëndetësi

Hiperpigmentimi: Çfarë duhet bërë për ta parandaluar?

hiperpigmentimi:-cfare-duhet-bere-per-ta-parandaluar?

Njollat e errëta në lëkurën tuaj? Fajësoni ekspozimin e vazhdueshëm në diell. Rritja e prodhimit të melaninës çon në errësimin e zonave të caktuara dhe rrjedhimisht në hiperpigmentim. Ekspozimi në diell, ndryshimet hormonale dhe trauma e lëkurës mund të çojnë në errësim të lëkurës në disa njolla.

Soumya Sachdeva, konsulente dermatologe shprehet se: “Hiperpigmentimi çon në njolla të errëta në lëkurën tuaj, të cilat zakonisht ndodhin kur lëkura juaj prodhon melaninë të tepërt. Mund të preket çdo lloj lëkure; megjithatë, ka më shumë gjasa të ndodhë si një përgjigje dytësore ndaj çdo lloj lëndimi, pas inflamacionit, shtatzënisë ose pleqërisë.

Shkaqet e zakonshme të hiperpigmentimit fokal përfshijnë njollat, thjerrëzat, shenjat pas lëndimit, hiperpigmentimin post-inflamator, fito-fotodermatitin, melasmën, makula café-au-lait dhe acanthosis nigricans.

Ndërsa, shkaqet më të zakonshme të hiperpigmentimit të përhapur përfshijnë ilaçet, kanceret dhe çrregullimet sistemike. Trajtimi i hiperpigmentimit bazohet në përdorimin e kremrave kundër diellit me SPF 30 me PA +++ ose më të lartë si trajtimi parësor. Duhet të aplikohet në mëngjes, për shembull, në orën 8 të mëngjesit, e ndjekur nga riaplikimi çdo 4 orë.

Trajtimi ndryshon në varësi të llojit të hiperpigmentimit dhe mjeku juaj zakonisht do t’ju përshkruajë kremra topikalë që përmbajnë acid glikolik, acid kojik, hidrokinon, arbutinë, vitaminë C, acid azelaik ose retinoidë. Përveç kësaj, mund të kërkohen trajtime të ndryshme kozmetike si terapia me lazer dhe peeling kimik në varësi të gjendjes së njollave.

Related posts

​A duhet të merret ilaçi para apo pas ngrënies?

admin

3 shenjat që paralajmërojnë se dhimbja e kokës është serioze dhe duhet të vizitoheni te mjeku

admin

Kjo është sëmundja e rëndë nga e cila mbron brokoli

rezart morina