RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Danimarkë: Të infektuarit me COVID nuk do të izolohen më

danimarke:-te-infektuarit-me-covid-nuk-do-te-izolohen-me

Autoriteti Shëndetësor Danez njoftoi se izolimi nuk është më i detyrueshëm pas një testi pozitiv të koronavirusit.

Agjencia nuk e konsideron më këtë sëmundje të ndonjë statusi të veçantë në krahasim me sëmundjet e tjera.

Autoriteti Shëndetësor këshilloi njerëzit të qëndrojnë në shtëpi nëse kanë simptoma në funksion të parandalimit të përhapjes së virusit dhe gripit.

Nuk janë njoftuar ndryshime në programin e vaksinimit që ofron një vaksinë përforcuese të vaksinës COVID-19 për ata më të vjetër se 50 vjeç për dimër.

Injeksione përforcuese u ofrohen atyre që janë më të rinj nëse janë në grupet e rrezikut që konsiderohen për sëmundje të rënda.

Related posts

Çmimet e gazit po bien. Ja pse po ndodh kjo dhe sa mund të vazhdojë

admin

​Përfundon aksioni policor në Shtërpcë – krejt çka u sekuestrua

admin

BE-ja ngrin bashkëpunimin me policinë izraelite

admin