RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Demonstratë e re antiqeveritare në Izrael, mbi 100,000 njerëz protestuan kundër ndryshimeve në drejtësi

demonstrate-e-re-antiqeveritare-ne-izrael,-mbi-100,000-njerez-protestuan-kunder-ndryshimeve-ne-drejtesi

Më shumë se 100,000 izraelitë protestuan të shtunën në Tel Aviv kundër qeverisë së Netanyahut ndërsa demonstrata të ngjashme u mbajtën edhe në disa qytete izraelite.Protestat antiqeveritare, të nxitura nga reforma e diskutueshme në sistemin gjyqësor, vazhdojnë për javën e 38-të në vend.

Kryeministri izraelit ndodhet në SHBA ndërsa njerëzit shprehin mosmiratimin e tyre për reformën e sistemit gjyqësor. Në fund të korrikut, duke sfiduar protestat masive, parlamenti izraelit miratoi një amendament që kufizon aftësinë e Gjykatës së Lartë për të rrëzuar vendimet e qeverisë që i konsideron “të papërshtatshme”.

Kritikët e reformës e shohin atë si një kërcënim për demokracinë në Izrael. Qeveria Netanyahu argumenton se reforma në drejtësi është e domosdoshme për të kufizuar ndërhyrjen “e tepruar” të Gjykatës së Lartë në punën e qeverisë. Deri më tani, negociatat me opozitën për të arritur një kompromis nuk kanë dhënë fryte.

Gjykata e Lartë e Izraelit po shqyrton tetë ankesa kundër amendamentit të kontestuar. Në një intervistë me CNN të premten, Benjamin Netanyahu shmangu një përgjigje të qartë kur u pyet nëse do të respektonte një vendim të Gjykatës së Lartë kundër amendamentit.

“Unë besoj se ne duhet të respektojmë vendimet e Gjykatës së Lartë dhe se Gjykata e Lartë duhet të respektojë projektligjet e miratuara nga Knesset”, tha kryeministri i Izraelit. /abcnews

Related posts

Numër rekord i sirianëve bëhen shtetas gjermanë në vitin 2022

rezart morina

Takohen Osmani dhe Hovenier, bisedohet për dialogun

rezart morina

Erdoğan: Tërmetet e së hënës, 3 herë më të fuqishme dhe shkatërruese se tërmeti i vitit 1999 në Turqi

rezart morina