RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Deputetja britanike i reagon BE-së, pasi pritet të marrë masa kundër Kosovës

deputetja-britanike-i-reagon-be-se,-pasi-pritet-te-marre-masa-kunder-kosoves

Deputetja e parlamentit të Britanisë së Madhe, Alicia Kearns, ka vazhduar me kritika të ashpra ndaj Bashkimit Evropian, pasi kjo e fundit ka përgatitur masa ndëshkuese ndaj Kosovës.

Në një shkrim në Twitter, të mërkurën, Kearns tha se diplomacia e BE-së ka dështuar në raport me Kosovën.

Ajo ka shtuar se BE-a nuk po tregon produktivitet për deeskalimin e situatës në veri, dhe kështu po e inkurajon Beogradin për të vazhduar më tej.

“Bashkimi Evropian është joproduktiv për de-përshkallëzimin e situatës në veri, duke inkuarjuar Beogradin i cili: -Ndërhyri në zgjedhjet, rrëmbeu ilegalisht tre policë të Kosovës, financon militantët. Megjithatë nuk ka pasoja. Kjo është e rrezikshme”, ka shkruar Kearns.

Drejtori i Përgjithshëm për Zgjerim i Komisionit Evropian, Jan Koopman dje ka thënë se po përgatiten një sërë masash ndaj Kosovës.

Ai përmendi pezullimin e punës të të gjitha grupeve punuese për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA), pezullimin e financimit të programeve të BE-së, mosmiratimin e projekteve nga Fondi për investim në Ballkanin Perëndimor si dhe pezullimin e takimeve në nivele politike.

Related posts

Qindra persona jashtë spitalit kryesor të Gazës gjërsa shumë identifikojnë të dashurit

admin

Vrasja e Selavdi Shehaj në plazh/ U zbulua nga përgjimet e SKY ECC, autoritetet italiane urdhër arrest për trafikantin shqiptar të drogës, Altin Sinomati

admin

Këshilli i Sigurimit të OKB-së miratoi rezolutën për armëpushim në Gaza, lideri i Hamasit pritet të vizitojë Iranin

admin