RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dështon arritja e marrëveshjes për kufizimin e çmimit të gazit në samitin jozyrtar të BE-së

deshton-arritja-e-marreveshjes-per-kufizimin-e-cmimit-te-gazit-ne-samitin-jozyrtar-te-be-se

Liderët e Bashkimit Evropian (BE) nuk ishin në gjendje të arrinin një konsensus për kufizimin e çmimeve të gazit në një samit jozyrtar të mbajtur në kryeqytetin çek Pragë, raporton Anadolu Agency (AA).

Megjithatë, krerët e shteteve dhe qeverive ranë dakord që BE “do të vazhdojë të qëndrojë e vendosur përkrah Ukrainës”, duke treguar mbështetje për “identifikimin e burimeve të reja financiare” për të mbështetur vendin në luftën e tij me Rusinë, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në një konferencë për media pas takimit.

Ajo tha se BE-ja dhe 27 anëtarët e saj kishin ndarë tashmë gjithsej 19 miliardë euro ndihmë për Ukrainën, duke shtuar se BE-ja do të kërkojë zgjidhje të reja për të mbuluar nevojat financiare të vendit.

Liderët dhanë gjithashtu dritën jeshile për ngritjen e një misioni stërvitor ushtarak për ushtrinë ukrainase, propozim që ministrat e Jashtëm të BE-së pritet ta miratojnë zyrtarisht në takimin e tyre të ardhshëm më 17 tetor.

Në të njëjtën kohë, liderët nuk ishin në gjendje të gjenin gjuhën e përbashkët për kufizimin e çmimeve të gazit për të zbutur krizën energjetike të nxitur nga lufta Rusi-Ukrainë. Ata treguan mbështetje vetëm për vendosjen e masave të përbashkëta të prokurimit të gazit deri në fund të dimrit për të shmangur tejkalimin e ofertave në tregje.

Përpara takimit, von der Leyen propozoi një “udhërrëfyes” për udhëheqësit për të kufizuar rritjen e faturave të energjisë duke kufizuar çmimin e tregut të gazit natyror të importuar dhe duke reformuar tregun evropian të energjisë elektrike.

Von der Leyen tha se liderët diskutuan një plan për të ashtuquajturin “korridor për çmime të mira me partnerë të besueshëm” për kufizimin e çmimit të gazit natyror, si dhe një opsion tjetër për “të hequr majat dhe spekulimet” nga çmimet më të gjera të tregut.

Si pjesë e një reforme të përgjithshme të tregut të BE-së, ata folën gjithashtu për mundësitë për të frenuar ose shkëputur çmimin e gazit të përdorur për prodhimin e energjisë elektrike. Kjo erdhi pas kërkesës së 15 vendeve të BE-së, përfshirë Spanjën, Francën dhe Italinë.

Sipas rregullave aktuale, çmimet e larta të gazit kanë pasur një efekt të rritjes së shpenzimeve në faturat përfundimtare të energjisë elektrike, i cili bazohet në çmimin e burimit të fundit dhe më të shtrenjtë të energjisë dhe nuk pasqyron kostot më të ulëta të burimeve të rinovueshme ose të energjisë bërthamore.

Von der Leyen premtoi se organi ekzekutiv i BE-së do të vijë me propozime më të detajuara mbi këtë temë në javët e ardhshme.

Duke iu referuar paketës së mbështetjes energjetike të shpallur së fundmi nga Gjermania prej 200 miliardë eurosh, që kritikët kanë thënë se janë kundër rregullave të konkurrencës së BE-së, ajo tha: “Ne duhet të mbajmë tregun tonë të përbashkët dhe duhet të shmangim fragmentimin”.

“Tregu i vetëm i BE-së ka dëshmuar të jetë aseti ynë i vetëm më i mirë në kohë krize”, shtoi ajo, duke nënvizuar se ai duhet të ruhet duke siguruar një fushë të barabartë loje dhe duke shmangur “fragmentimin dhe shpërndarjen”.

Komisioni Evropian do të shikojë mënyra të reja për të mbështetur konsumatorët evropianë përmes fondeve tashmë ekzistuese, tha von der Leyen. /aa

Related posts

Rusia fajëson Armeninë për anulimin e bisedimeve me Azerbajxhanin

admin

Turqi, medreseja historike në qytetin Hakkari i shërben turizmit si “muze”

admin

Gjermania uron Kosovën dhe Serbinë: Tani duhet të zbatohet marrëveshja që është rënë dakord

admin