RTV AHIRETI
Shëndetësi

Disa nga mënyrat kur trupi juaj ju tregon se diçka nuk është në rregull

disa-nga-menyrat-kur-trupi-juaj-ju-tregon-se-dicka-nuk-eshte-ne-rregull

Kjo është arsyeja pse duhet t’i kushtoni vëmendje veseve të ndryshme që shfaqen papritur.

Dëshira për të ngrënë akull ose për të ngrënë diçka më të kripur mund të jetë një shenjë e një problemi të madh apo një mungesë vitaminash , thonë specialistët.

Zvarritje, ndjenjë e çuditshme në këmbë

Nëse keni një ndjenjë të çuditshme në këmbët tuaja, mund të jetë ndonjë simptomë e sindromës së këmbëve të lodhura. Nëse ju ndodhë vazhdimisht dhe është jo e rehatshme, pushoni këmbët tuaja më shumë.

Lëkura e thatë

Mos injoroni probleme të lëkurës, kur lëkura behët e thatë dhe e vrazhdë mund të jetë shenjë e disa problemeve hormonale si alergjia.

Nervozizëm dhe agresiviteti

Nervozizmi nuk është gjithmonë rezultat i personalitetit tuaj. Në fakt disa zbulues thanë që është si rezultat i depresionit. Depresioni nuk ju bënë vetëm të ndiheni të lodhur dhe pa energji, edhe agresiviteti është njëra ndër shenjat e depresionit.

Ndryshimi i ngjyrës së syve

Nëse paraqitet një rreth i bardhë apo i hirtë në pjesën e syrit, mund të jetë si shenjë e kolesterolit të lartë, mbi moshën 45 vjeçare.

Ndiheni të etur gjithmonë

Nuk është normale të ndiheni të etur gjatë tërë kohës, thonë specialistët. Ka disa raste kur mund të jenë të lidhura me ushqimin që hani, kështu që shikoni nëse jeni duke ngrënë shumë ushqime më kripë dhe shije djegëse. Në raste të tjera mund të jetë shenjë e diabetit apo shtatzënisë, raporton “Bright Side”.

Related posts

Nga qitro te jamballi, çokollata e kafeja! Njihuni me ushqimet që mund të ndikojnë në mjekimin tuaj

rezart morina

Depresioni, bërja e veprave të mira mund të ndihmojë

rezart morina

Frutat që i bëjnë mirë mëlçisë

admin